| qieiqpalz a întrebat:

Din 15 mai putem iesi afara fara declaratii..deci nu mai putem lua amenzi!?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu s-a mentionat nicaieri inca daca se iese sau nu cu declaratia pe propria raspundere.
Din punctul meu de vedere declaratia asta nu trebuia sa existe, iar doi la mana relaxarea aceasta va aduce doar belele, o sa vedeti, ca dupa ce vor creste numarul imbolnavirilor se va trece la o noua stare de urgenta sau ceva de genul.
Nu ai cum sa dai relaxare cand sunt in varf de pandemie, ce este aia relaxare?
Nu sunt gigi contra, dar mi se pare o aberatie.
La fel cum mi s-a parut aberatie cand au fost lasati sa vina in tara toti bolnavii din strainatate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da,probabil vom putea iesi fara declaratii. Nici acum nu iei amenda daca esti in stare sa scrii corect 3 randuri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Încă nu se știe. Johannis și guvernul au anunțat ceva relaxări atunci, ca să mai calmeze lumea, acum se sucesc, că s-ar putea prelungi.

| Raul1472627 a răspuns (pentru sadrian46):

Hai ca o prelungeste daca e...
Pai Trump a spus ca SUA nu perimte sa steie 3 luni in casa pentru ca distrug tara!
Nu perimte SUA cu bugetul lor urias dar o sa perimtem noi Romanialaughing
Dar daca Klaus Werner cu Orbanica prelungesc starea de urgenta cu inca o luna atunci îi putem felicita ca au distrus o tara frumoasa! Cu inca o luna de stat acasa economia romaniei nu va mai exista! Daca chiar asta vor atunci sa o prelungeasca si o sa ajungem rasul lumii nu doar a Europei

| sadrian46 a răspuns (pentru Raul1472627):

Da, dacă continuă, o să rămână fără obiectul muncii, nu o să mai aibă ce să conducă.
Se va găsi soluție, căci conform unui cântec mai vechi, tot ce-i românesc nu piere.
https://www.youtube.com/watch?v=UJJyJXvB_Sw

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai, ca inca nu e oficial. E doar o intentie.
Daca lucrurile evolueaza prost, se va prelungi starea de urgenta fara probleme, cu tot cu restrictiile aferente.
Iar dupa cum au inceput teleghidatii sa umble, avem sanse.

| RoCkKiD a răspuns:

In ca nu stim, depinde cum evolueaza situatia.
E inca destul de posibil sa fie extinse restrictiile...nu va culcati pe o ureche.

| Nilsson a răspuns:

Încă nu s-a stabilit nimic oficial, la cât de incompetenți sunt guvernanții s-ar putea să prelungească actualele restricții.
Dar ai punctat bine un lucru, am ajuns să ne fie mai mult frică de amenzi decât de virus.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Nilsson):

De ce virus sa ne fie frica? De un virus de 10 ori mai slab ca gripa sezoniera!
Pe bune acum?laughing

| suntserios a răspuns (pentru Raul1472627):

Opreste te cu remarcile si statisticile tale. Ok am inteles, esti adeptul unei teorii ale conspiratiei ca sa ceri putina atentie. Ai primit, acum te poti calma.

| MaryMaria333 a răspuns:

Mai vedem pana atunci. Depinde de situatie. Daca se va agrava va fi mai rau si nu vom iesi din casa degraba! Daca se va mai indrepta atunci restrictiile se vor rari. Deci nu iti putem da un raspuns in momentul asta. Nu stim ce ne asteapta.

| whatisthis19 a răspuns:

Pai nu ne mai trebuie declaratie dar trebuie sa purtam măștii toți astfel luam amenda

| Anonim00002 a răspuns:

Dupa 15 mai poti iesii afara, dar numai cu masca, daca nu ai masca primesti amenda.