| Speranta12 a întrebat:

Din cate am citit si am aflat despre internetul intunecat, acolo se face mult comert online, doar ca se vand mai des droguri, arme si alte obiecte interzise de catre vanzatori anonimi. Am auzit ca cumparatorii aleg sa le vina marfa in alta locatie din oras in loc de adresa lor si multe tranzactii cu lucruri de genul s-au incheiat cu succes. Dar cum poate trece marfa fara ca autoritatile sa observe ceva in neregula? Vama si alte autorități. Cum de nu sesizeaza Securitatea nimic? Sau oare stiu autoritatile si inchid ochii voit?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În vremea comunismului, tot ce trecea granița era controlat foarte strict. Astfel o scrisoare par avion sau simplă din America at if trebuit să ajungă aici în maximum o săptămână. Ajungea după 3-4 săptămâni. Erau toate colectate la București la un oficiu poștal special și studiate amănunțit. Coletele, unele soseau deschise cu o banderolă pe ele, cu mențiunea deschis în vamă pentru inspecție. Uneori coletele nu mai ajungeau deloc la destinație, dacă nu erau asigurate de expeditor.
Acum traficul cu străinătatea este foarte mare. De exemplu de sărbători în luna decembrie funcționarii de la oficiile poștale se plâng că au de procesat mii de colete provenite din cumpărături făcute online din China și nu numai. Așa că controlul conținutului și provenienței se face aleator prin sondaj. Cele trimise par avion se scanează cu raze X în aeroporturi, Dacă există suspiciuni de trafic de substanțe sau obiecte interzise, acestea sunt cercetate de către organele abilitate. Ipoteza dtale că autoritățile inchid ochii la un colet suspect nu are nici o bază decât fantezia ta.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Dar multe tranzactii cu droguri si arme s-au incheiat cu succes pe Dark Net. Oamenii cumpara si continua sa cumpere si marfa ajunge la ei. Cum de nu se baga nicio autoritate pe fir?

| sadrian46 a răspuns (pentru Speranta12):

De unde știi că nu se bagă? Serviciile nu comunică ce fac ele.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Pai atata timp cat oamenii isi primesc marfa, e clar ca nu se baga. laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu e clar, căci dta nu știi câți primesc și câți nu primesc, căci nu ai o statistică. Ai aflat că unii primesc.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Pai unii primesc totusi. Si primesc multe comenzi. Uita-te la recenzii si la perioada de activitate a vanzatorului. Aia e buba. Ca autoritatile nu s-au bagat pe fir.

| Speranta12 explică (pentru sadrian46):

Uite despre asta vorbesc. Si comertul acolo e in crestere.
https://m.youtube.com/watch?v=pzN4WGPC4kc

| sadrian46 a răspuns (pentru Speranta12):

Ei dacă asta e convingerea ta, eu nu am cum să te contrazic.

| Mosotti a răspuns:

In general se cam actioneaza, dar a cumpara de pe net ascuns (deep web) e teapa, nu iti trimite nimeni nimic, dai banii si ai pierdut banii. Unu a luat seminte de canabis de la un shop online (semintele de detinut nu e ilegal), au asteptat baietii pana au crescut, si s-au dus cu mascatii la 6 dimineata peste el, ca deja ce crescuse nu mai era legal, deci avea sub filaj cine cumpara, dar acolo nu era teapa. E doar un exemplu, deci se iau masuri. Autoritatile inchid ochii cand e vb de smecherii, de ai lor, nu inchid ochii la noi astia de rand.

| AndreiSuveranul20011 a răspuns:

Pentru ca atât poliția, securitatea și statul știu de aceste mafii dar nimeni nu i-a nici un fel de măsura.