| anonim_4396 a întrebat:

Din ce an este cea mai noua carte pentru obtinerea permisului de conducere? Eu am una din 2008... este alta mai recenta? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Conjur a răspuns:

Salut.

Da, Codul Rutier 2011, care, din fericire este mai puţin restrictiv, întrucât şoferii scapă oarecum de amenzi.
Contravenţiile pentru care prima dată eşti iertat/ă(vei primi doar un avetisment scris) sunt următoarele, citez : "- depăşirea vitezei cu maximum 20 km/h.
- nerespectarea obligaţiei de semnalizare a manevrei de schimbare a direcţiei de mers.
- nerespectarea obligaţiei pasagerilor de a purta centurile de siguranţă.
- conducerea autovehicului fără o defecţiune tehnică cu viteză cu cel puţin 10 km/h sub limita permisă pe acel tronson de drum
- neprezentarea actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de înmatriculare cand soferii nu au la ei acele acte din motive obiective.
- folosirea telefoanelor mobile în timpul condusului.
- nerespectarea obligaţiei conducătorului auto de a lăsa liber traseul tramvaiului când drumul are o singură bandă de circulaţie."

Succes.

2 răspunsuri:
| UPSsss a răspuns:

Stiu ca e de 2010

Răspuns utilizator avertizat