| SuNaM a întrebat:

Din ceea ce pare, pe plan de politica externa se doreste un conflict general mondial nu? Din cate am auzit NATO ar putea in cateva zile sa extermine animalele din ISIS dar nu se doreste acest lucru.Am vazut de curand o stire in care se spunea ca bombardamentele americane ataca sirieni de fapt si nu pe ISIS.Deci din asta rezulta ca impotriva ISIS lupta doar sirieni, kurzi si rusi...Plus ca de abia se asteapta ca americanii sa raneasca un rus ca sa inceapa razboiul.Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ISIS lupta cu arme usoare si nu poate fi combatuta cu forte aeriene. NATO nu vrea sa-si bage soldatii in lupta pentru ca ar putea avea pierderi mari. Rusii ii baga pentru ca ei il ajuta pe nemernicul de Bashar al-Assad care este un criminal. Rusii mai au si interesul de a-si vinde armele. NATO l-ar verea jos si pe Bashar al-Assad. De aici probleme complexe.