| Lovelypeaches100 a întrebat:

Din punct de vedere legal ce de intampla daca un minor este prins funand sau consumand alcool?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa consumi alcool in spatiile publice. In rest nu cred ca iti are cineva treaba.

| Dana1999 a răspuns:

Este tras la raspundere persoana care i-a vândut

| sunt0anonima a răspuns:

Nu este nici o problemă pentru el după părerea mea...
Alcoolul nu este permis minorilor, deoarece afectează dezvoltarea creierului, nimic mai mult, însă fiecare își neglijează corpul cum vrea, daca vrea.
Cât despre alcool, fumul de țigară conține peste 40 de substanțe toxice care la fel, afectează funcțiile interne.
Singurul tras la raspundere este cel care i-a vândut minorului alcool/tutun.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi anuntati parintii si minorul poate fi chestionat ca un martor, fiind intrebat de unde a cumparat tigarile si alcoolul iar vanzatorii vor fi sanctionati contraventional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e normal, mai ales in locurile publice! Iti vor anunța si părinții si pe cel care ti-a vandut /dat alcool si tigari!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt sanctionati cei de la care provin produsele. Daca minorul nu spune, este sanctionat parintele pentru ascunderea unei infractiuni.

| Sofer a răspuns:

E pedepsit ori parintele sau cel ce i-a vandut.