| anonim_4396 a întrebat:

Dintr-un magazin (in urma cu un an si jumatate)un angajat a luat cam 3000 de euro din gestiune(timp de 6 luni).Nu a fost reclamat,s-a inteles cu patroana ca o sa-i dea banii in timp,tipul lucreaza in continuare acolo,dar acum vrea sa isi dea demisia,nu au mai fost probleme, doar ca vrea sa plece afara sa faca bani.Intrebarea este daca ea poate sa-l reclame pentru furt, luand in calcul ca „fapta„ s-a petrecut deci acum mai bine de 1 an si jumatate si ca el a returnat vreo 500 de euro.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu respecta intelegerea de a returna suma furata atunci firma ii poate face plangere penala pentru furt si va fi urmarit penal si posibil condamnat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca il poate reclama

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea poate. Dacă a avut cu ea o înțelegere tacită de returnare și nu o respectă. Urmărirea penală îl ajunge din urmă și în străinătate.

| anonimg a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca ii va da toti banii inapoi, el tot poate sa fie trimis in instanta, nu? Pentru ca se poate dovedi ca a furat, dar nu poate dovedi ca a inapoiat banii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimg):

Da, se poate si asta, daca nu poate dovedi ca a restituit intreaga suma.