| anonim_4396 a întrebat:

Deci puștiu acesta de 19 ani...
Nu am cuvinte
Are mare dreptate în acest videoclip.
https://youtu.be/I647dXGso0o
Ce părere aveți despre sistemul de învățământ românesc?

13 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Si care-i intrebarea?

| Alverto a răspuns (pentru LPCTSTR):

Aa scuze
Ce părere aveți despre sistemul de învățământ românesc?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alverto):

O minune a ingineriei pur romesti, este o splendoare, este minunat, absolut cel mai bun...

Lasand gluma deoparte, este mai bun decat multi s-ar fi gandit pana acum, avand in vedere ca exista sisteme de invatamant mult mai proaste, este relativ ok.

| Curious2 a răspuns (pentru LPCTSTR):

La ce te raportezi cand scrii ca e "cel mai bun"?
Exista siteme mai putin bune si mai bune decat cel romanesc?
Cunm ar trebui sa fie un sistem bun?
Cum clasifici, tu, sistemele, in functie de ce criterii?
Spre exemplu, un sistem de invatament ( insemnand clase primare, clase gimnaziale, clase liceale, facultate ) trebuie sa aiba X, Y, Z, care sa fie bun. Daca nu are X, Y, Z nu este bun.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Nu ai inteles ironia cand am spus "cel mai bun", iar tu ai luat piatra de fundatie pentru o afirmatie falsa.
Sistemul de invatamant romanesc este clar mai bun decat cel african si clar mai prost decat cel suedez/norvegian, asta prin concept si libertate de manifest.

| Curious2 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Acum am inteles ironia.
De ce este prost sistemul african si de ce cel norvegian si cel suedez sunt foarte bune?
Ce intelegi prin "concept" si "libertate de manifest"?
Adica norvegieni si cei suedezi sunt mai liberi decat cei romani?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Acum ma bagi la interogatoriu sau ce?
Este simplu: sistemul de invatamant norvegian/suedez sunt net superioare pentru ca statul investeste extrem de mult in scoli, pe cand cel african abia beneficiaza de materie pentru a fi predata pentru ca interesele statului sunt altele decat dezvoltarea.

| Curious2 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult.
Te-ai suparat pe mine?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Nu, doar ca zici ca vrei sa scoti ultimul argument rational din mine.

| Curious2 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cine e acel real bolnav psihic de care te ocupi?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Curious2):

Nu am vrut sa spun asta... poveste lunga
Am editat raspunsul.

| AC4S4 a răspuns:

Parca se pregateste de o cariera in politica. Condamna tot ce face el. La fel fac si politicienii populisti, vorbesc doar de infrastructura si construit spitale, cand in urma cu 5 ani ei furau bani din fondurile pentru acestea.
Acest pusti vorbeste de educatia adevarata, cand el promoveaza prostia, incultura si cocalarismul pe internet. Condamna meditatiile, dar le foloseste.

Modul acesta de argumentare este eficient pentru a-ti convinge urmaritorii de niste idei false. Desfinteaza materiile traditionale spunand ca nu sunt utile. Ca nu e nevoie sa stim derivate sau ce domnitori au fost in tarile romane, trebuie inlocuite cu educatie politica si financiara. Ce-ar fi sa nu daramam tot si sa punem altceva in loc, ci sa imbunatatim ce avem deja? Nu poate sa spuna asa ceva, pentru ca ar fi un discurs moderat, de bun simt. Populistii au discursuri extremiste, bagam la inchisoare, taiem, spargem.

Sistemul romanesc de invatamant este unul destul de bun. Trebuie sa progreseze, se pot introduce materii noi si diminuate sau adaptate existentele materii. Acest pusti este doar un nou tip de cocalar. Daca in trecut erau manelistii, acum sunt influencerii.

Avem nevoie de discursuri moderate si realiste. Cele extremiste prind mereu, dar asa doar facem un ping-pong dintr-o extrema in alta.

| troleibuz a răspuns:

Nu a zis nimic nou. Toate aceste lucruri se stiu. Cineva le spune din cand in cand pentru un rand de aplauze.