| Speranta12 a întrebat:

Doar 2% (din totalul de 10%) din impozitul pe salariu poti sa redirectionezi (donezi) catre un ONG sau se poate si un procent mai mare? Si daca sunt doua ONG-uri la care vrei sa contribui, se accepta cate 2% din impozit pentru fiecare in parte sau din acel singur procent de 2% trebuie sa donezi la amandoua?

Si cum se doneaza efectiv? Ce acte trebuie sa completez?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să donezi cât vrei, la câte ONG vrei. Dar scutire de impozit vei primi doar pentru 2%.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti face donatii si separat. Intreaba contabilul, cel mai bine. happy

| antimulte a răspuns:

Poti dona si la mai multe, cate 2% din impozitul tau pe venit. Intreaba un contabil in privinta limitei de 2% cum sa faci ca sa o maresti.