| RAY a întrebat:

Doar cine stie

o persoana fara venit ce suma trebuie sa plateasca sa fie asigurata sa casa de asigurari?

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Legea este neconstitutionala, absurda chiar prin formulare! Daca nu ai nici un venit, de unde sa dai ceva? Alta intrebare: daca traiesti inseamna ca ai un venit totusi!
Daca cersesti ai un venit! Dar iti ajunge doar ca sa mananci, poate.
E cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata : sa nu ai venit si sa platesti taxe, accize sau impozite la stat!
Pe de alta parte, poti avea o proprietate. In acel caz nu ar fi acceptabil sa nu ai un venit. Chiar daca proprietatea iti asigura doar locul in care dormi!
S-a hotarat deja ca este o absurditate ca cineva sa plateasca vreo taxa cand nu are venit!
In SUA, daca ai o rabla de masina in care dormi, nu-ti da statul 500$ pe luna, ajutor social si alte avantaje, pe motiv ca ai o proprietate!

| Kaℓi a răspuns:

58 de lei pe luna, pe ultimele sase luni plus luna in curs, platite la sectia Finante de care apartine. Cu chitanta de acolo, la casa de asigurari de sanatate judeteana de unde primeste o adeverinta de asigurat pe care o prezinta la medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

58 de lei pe lună

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitasem
dacă e prima oară când faci asta trebuie să plătești pe ultimele 6 luni