| theforceofgood a întrebat:

Dodon critică Rusia pentru că „s-a grăbit" şi a semnat în 1812 Tratatul de la Bucureşti: Astăzi Moldova putea avea un teritoriu mai mare-https://www.historia.ro/......u-mai-mare
Ce părere aveți despre acest articol?
Oare reprezintă o amenințare indirectă din partea rușilor? S-ar putea ca Rusia (poate și Ungaria) să aibă de gând să steargă România de pe hartă? și teritoriul să-l împartă în diferite părți?

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Ideea ca diferite parti din Romania sa fie anexate statelor vecine, vehiculeaza de foarte multi ani. O harta aparea pe la televiziuni in primavara anului 1990.
Dar in ce spune Dodon, se vede clar ca basarabenii nu vor unirea cu Romania. Poate vad asta si credulii. Ei urmaresc un Stat separat, cu sau fara Moldova (romaneasca), dar care sa fie subventionat atat de rusi cat si de romani. Cea ce de fapt se si intampla acum. Ei sunt ca vitelul care suge de la doua vaci.