| AC4S4 a întrebat:

Domnul Ciolacu spune ca PSD va fi pe primul loc la aceste alegeri, iar, conform Constitutiei, Iohannis va fi obligat sa desemneze un candidat propus de PSD pentru functia de prim-ministru. Ori, stiam ca acest lucru este obligatoriu doar daca PSD are majoritate. Imi spune si mie cineva la ce articol se refera Ciolacu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai adevarat ce a spus Ciolacu.
Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART. 103.Investitura
  (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.
  (2) Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.
  (3) Programul şi lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţa comuna. Parlamentul acorda încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor."
De putine ori un partid a obtinut MAJORITATEA ABSOLUTA in Parlament, ca Presedintele sa fie obligat a desemna un candidat de la acel partid. La majoritatea relativa Presedintele poate numi un candidat de la orice partid, regula este ca va numi unul de la un partid care ar putea aduna o majoritate prin alianta cu alte partide.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iohannis e obligat să numească un premier de la majoritatea parlamentara. Iar PSD-ul nu vede asa ceva anul asta

| Superior a răspuns (pentru suntserios):

Votez cu PSD.

| Wr3nch a răspuns (pentru Superior):

Trist, dar autentic romanesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Aur

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca am avea cu adevarat democratie si s-ar respecta Constitutia si spiritul ei, ar trebui sa se intample in felul urmator: Primele doua partide sa incerce sa-si formeze o majoritate si sa mearga la presedinte cu aceasta propunere. Presedintele sa dea mandatul de prim-ministru candidat propunerii care are in spate majoritate. Johanis, in aceasta privinta, este mai rau decat Basescu, care vroia dupa 2 luni de la alegeri, alegeri anticipate.
Eu n-am parti-pris politic, dar as vrea sa se respecte legislatia, asa buna-rea cum este. Daca ar fi dupa mine, Johanis trebuia de multa vreme trimis de pefunctia de presedinte pe functie de sef de partid.

| AC4S4 explică (pentru CodrutElian1990):

Dar nu vad unde zice ca primul sau primele doua partide trebuie sa dea guvernul.
Partidele care pot forma o majoritate pot fi si pe locurile 2-3.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, dar practica este asa, deoarece e mai greu sa se verse Dunarea in Olt.