| Fl0r1n1234567890 a întrebat:

Doresc sa imi construiesc o motocicleta de la zero dar intrebarea mea este dac o sa o construiesc o sa pot sa o inscriu si sa o conduc pe drumuri publice

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca construiesti motocicleta de la zero trebuie sa o omologhezi la RAR ceea ce presupune o omologare separata fata de traditionalul ITP pentru masinile importate sau deja inscrise, este o procedura mai extinsa dar posibilia, exista un producator roman de automobile care face modificari pe masinile dacia, imi scapa numele acum, dar daca cauti pe net in articole legate de dacia si cei care adapteaza masinile pentru ISU, armata si alte institutii o sa-i gasesti, ei se ocupa cu astfel de lucruri si probabil contra cost iti pot da informatii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu putem sti sigur.
Orice autovehicul trebuie omologat de catre RAR si sunt criterii destul de dure. Daca va fi omologat atunci o vei putea inmatricula si conduce legal pe drumurile publice, bineinteles cu permis de conducere corespunzator categoriei in care se va incadra (AM, A1, A2 sau A).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stii tu sa construiesti motociclete? Pîna o sa faci tu o motocicletă se vor schimba de 1000 de ori legile in Romania, o sa ai tu 100 de ani si tot nu vei avea motocicletă.

| Bizon95 a răspuns:

Da un telefon la rar si intreaba, nu ai nimic de pierdut
ma indoiesc profund ca esti primul din Romania care a facut un vehicul capabil sa mearga pe drumurile publicewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o faci din pamant legat cu sfori nu trebuie inscrisa.