| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa-mi eliberez actul identitate, mi-am pierdut buletinul acum ceva timp aproape de 2 ani, am carte de identitate provizorie, nu-mi pot face un act nou de identitate pe motiv că lipsa adresa domiciliu si din cauza asta nu au vrut sa-mi elibereze actul de identitate din cauza ca, contractul de casa este expirat (stau cu chirie de la stat), nu s-a dat legea de schimbare de contract (chirii, locuinte de la stat si astfel nu pot fi trecut in spatiu daca contractul cel vechi este expirat si astfel dacă contractul este expirat nu-mi pot elibera actul de identitate) iar pe cartea mea provizorie scrie lipsă adresa domiciliu. Ce ar trebui să fac? Am vrut să îmi fac card și nu pot să îmi fac, nu este acceptat tâmpenia asta de carte provizorie mai este scris și de mâna. Cartea asta de identitate provizorie nu o acceptă nimeni. Aveți idee când se da legea de schimbare de contract? Că tot stau așa ceva timp și nu știu ce să mai fac, ăștia nu mai dau nici o lege și eu rămân fără act de identitate.

Răspuns Câştigător
| Mariarobertina300000000 a răspuns:

O sa fie mai greu cu actele in perioada de covid! Eu zic sa te duci la politia munincipala, unde de elibereaza actele de identitate si sa spui despre ce este vorba, sau la primarie!
Oricum va fi dificil sa ti faci card daca epidemia se va innrautati...
Eu zic sa stai in casa pana trece epidemia ca nu ai efectiv ce sa faci! si dupa le rezolvi pe toate