| Danbass a întrebat:

Dosarul clasat apare în cazier?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar sunt inscrise, in principal, doar condamnarile definitive, dosarele clasate nu sunt inscrise, conform Legii nr.290/2004 privind cazierul judiciar, republicată în 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.9.În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a)pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
  b)renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
  d)pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e)hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f)extrădarea."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sens are?
apar condamnări definitive nu clasări