| GulubuntzBudulush a întrebat:

Dovediti-mi ca ne tragem din traci. Dar sa dati dovezi clare ca sa le pot publica. da. nu e pentru la scoal, dar trebuie sa-i fac cumva un portofoliu.
Si dovediti-mi ca germanii nu au stramosi comuni cu traci. ca trebuie.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iata dovada biblica: totii ne tragem de la Adam si Eva.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Bula):

Si ce a. Noi toti ne tragem din Noe. eu. nu ziceam de asta. putin ne pasa deccineva care ca stramos il share cu oameni aia ciudati homo erect

| Bula a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Aaaaa, tu te share din erecticus homosus. rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai acel cineva sa puna mana sa studieze istoria

| GulubuntzBudulush explică (pentru suntserios):

Buna ziua! Eu stiu sa scriu bine. Dar ma grabesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ne trage m din draci, ca tine care nu intelege clar ca pe TPU nu sunt acceptate teme. pa, fa-ti le singur/ă

| GulubuntzBudulush explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e pentru teme. E pentru o cunostiinta ba. ca la scoala. sa stiti ca acolo ni le baga pe gat nu ne intreaba (indobitoceala). Mie imi trebuie ca e un sceptic care spune ca ne tragem din o prostie...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Caută si fă cercetări singur, si nu i mi vorbesti mie cu bă, ca nu ne cunoaste m, bă e tactu.

| suntserios a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ghinion. si noi ne grabim

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

L-am pus ca suna bine in discutie. nu-l personal bine. cu ga. ei

| minrest a răspuns:

Ne tragem si din traci, poate un pic mai mult decat din altii. Pot demonstra (in aparenta) ca ne tragem din traci doar printr-un sir de fraude intelectuale. Iar Tracii si Germanicii sunt strans inruditi, caci sunt triburi indo-europene (adica au aceiasi stramosi) care s-au dezvoltat separat, dar in locuri apropiate. Inrudirea dintre Traci si Germanici se poate demonstra usor, lingvistic.

| minrest a răspuns:

Vreau sa te rog ceva. Spune-mi direct ce sustine colegul, si o sa fi multumit. O sa iti dea tata si link-uri. Poti sa imi scrii in mesaj privat, daca nu vrei sa vada alti useri.

| GulubuntzBudulush explică (pentru minrest):

Sustine ca dacii se trag din sciiti si ca tracii din anume Tiras. Si ca de fapt germanii se trag dintr-un Mannai (probabil mannaz = om), care era si el un trac sau proto-trac (adica din acel Tiras). Si nu e coleg de scoala, doar ca ne iltnim ca o data de doua ori pe luna.

| minrest a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Cum era sa se traga dacii dintr-un om? Popoarele nu iau nastere asa. Tirizii erau un trib tracic corcit cu scitii la limita intre sciti si traci, nu au avut nici un rol, erau niste marginali. Iar germanii, de asemenea, n u se pot trage dintr-un om. Tracii si Germanii se trag din indo-europeni, sunt indo-europeni ramasi pe loc, la un moment dat, cand au invadat indo-europenii Europa. Asta se vede clar din limba. ambele sunt limbi indo-europene. Iar Scitii nu sunt indo-europeni, ci iranieni arhaici, dupa cum ii arata limba. Ce spune ala sunt povesti de adormit copiii.

| minrest a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Omul asta sustine niste povesti complet inventate, niste basme. Spune-i sa iti prezinte pas cu pas cum poate un om sa constituie un popor. Doar toata lumea e prinsa intr-o forma de organizare mult mai mareca o familie. Cine il lasa Mannai independent, sa faca o familie atat de mare si apoi sa devina un popor? La orice pas, ar fi venit conducatorul unei formatiuni adevarate sa ii ceara supunere. Cate mii de ani ar dura de la un om sa se ajunga la un popor? si apoi, de la un om din poporul ala, la alt popor? Sunt niste aberatii complet irationale, ce sa contrazici la ele?

| GulubuntzBudulush explică (pentru minrest):

Sunt de-acord cu faptul ca ce sustine sunt doar povesti. Dar cred ca ceea ce spui tu are totusi niste hibe. eu. Mannai insemna un om din manaz nu sciti. Scitii era un popor iranic datr nu de origine si iranici erau indo-europenei, Cine mai sunt si tirizii. Si oricum se poate deoarece acestea sunt preistorice, dar nu sunt de-acord cu povestile lui. Nu au nicio baza. In schimb, romanii se trag dintr-un Tiras. Exista evidente in topologie si alte ramuri, dar scrie si in Biblie si altele. Si germanii se trag din aschenaz asta spun si teoriile. Indo-europenii s-au format mai tarziu, ca popoare cu limbi obtinute din aliante. Deci teoria mea e adevarata, a ta partial si al lui falsa. Dar spune-mi dovada ca dacii se trag din traci. Ca sa i-o spun si lui.

| minrest a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Iranienii de acum sunt Indo-Europeni. Dar Iranieni se numesc si familie de popoare care au fost inlocuiti in Iran de Indo-Europeni. Dacii nu se trag din Traci. Dacii sunt Traci, stim asta prin interpretarea datelor arheologice si prin faptul ca asa erau vazuti in timpul existentei lor, de asemenea erau si geografic plasati printre traci.

| minrest a răspuns:

Desigur, legendele prezinta neamurilca ca tragandu-se dintr-un om. In practica insa, asat e posibil doar in conditii foarte rar intalnite. Neamurile se formeaza prin metode pe care Istoria le studiaza si le cunoaste bine. De exemplu, o metoda este inrudirea fictiva. O alianta pe termen mai lung e intarita prin crearea unei genealogii fictive care arata ca grupurile aliate sunt inrudite, avand un stramos comun. Cata vreme tu si amicul tau mergeti pe ideea stramosului comun al unor neamuri, mergeti pe ceva complet nerealist, asa ca demersul vostru nu este stiintific.

| GulubuntzBudulush explică (pentru minrest):

Si de unde nu stii. Se poate afla prin teste adn. da. Legendele au un petec de adevar. SI oricum nu este nimic supranatural. Un om care se lupta si-a facut o casa si aia afost, in Tracia de astazi. Si din el ne tragem noi Cam atat.

| minrest a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Samburele de adevar al legendelor nu este faptic. Un om isi face o casa in Peninsula Balcanica. Iar Peninsula Balcanica era plina, la modul in care se folosea pamantul atunci. Tot timpul a fost plina. Omul ala putea sa dea nastere la un sat, dar erau alte sate in jurul lui, iar deasupra satelor, un chieftanship, un trib sau un regat, la orice moment in timp. Asa ca nu avea cum sa de a nastere la un popor. Istoria cunoaste toate apartenentele astea etnice si transformarile in timp, pentru ca astea sunt cele mai simple lucruri cu care se ocupa Istoria. Dar voi jucati-va si fantazati in continuare, ca nu deranjati pe nimeni.

| GulubuntzBudulush explică (pentru minrest):

Nu este imposibil. Mai ales ca trebuie sa existe un pioner. Cineva care sa populez pentru prima data partea aceea a PeninsuleiBalcanice. Dar asta ce s-a intamplat de mult. Deci ce zici.

| GulubuntzBudulush explică (pentru minrest):

Nu e mai nimic supranatural.

| GulubuntzBudulush explică:

I-as fi dat Herodot. Da este un sceptic.

| DannyR0 a răspuns:

Dovedeste-mi ca stii sa scrii. Dar sa dai dovezi clare laughing