| anonim_4396 a întrebat:

Draga comunitate, vreau sa ne unim fortele si sa creăm ceva, sa lasam in urma noastra un proiect legislativ in care ma implic personal si il voi transmite unor domni parlamentari. Daca am ocazia o fac personal, prin email cat si prin petitie nationala, garantez ca o fac prin toate mijloacele posibile. Doar trebuie sa ma spirjiniti.

Deci propunerea mea este referitoare la vanzarea masinilor si anume vreau sa desfiintez (la propriu) samsarii persoane fizice, nu v-ati saturat ca toti incultii sa impanzeasca parcarile cu 2-3-7 masini, parcari de pe domeniul public care si asa sunt din ce in ce mai neincapatoare?! Nu ne atingem de persoanele juridice, care au acest domeniu de activitate repectiv parcurile auto/dealerii!
Samsarii, acest flagel al societatii, de ce spun ca sunt un flagel? Pentru ca
1. sunt mari evazionisti, cunosc cazuri de samsari care cumpara vehicule ca sa le vanda spaland bani ei fiind la baza infractori!
2. sunt atatea accidente si INDIRECT prin aducerea gunoaielor Europei si ei contribuie la carnagiul de pe sosele, ganditi-va ca multe dintre masinile aduse de samsari sunt masini care in tari dezvoltate nu trec ITP-ul riguros cum este cel din UK sau Germania, INSA aici in Romania pare ca acele masini sunt in regula! Pare!
3. locurile de parcari umplute cu vechituri sh pana la refuz, nu toate judetele din tara au locuri de parcare cu plata, astfel ca locurile gratuite de parcare au devenit paradisuri ale samsarilor si gunoaiele lor.

Multi dintre voi sunteti plecati in strainatate sau ati fost plecati si puteti compara sistemele din acele tari cu al nostru, multi cunoasteti legislatia din domeniul auto, multi cunoasteti viata de zi cu zi si va pricepeti in a avea o judecat drepta.

Va invit sa participati cu idei pe larg despre cum putem crea ceva benefic societatii cu opinii ample.
Ma intereseaza si textele lungi din care am ce invata nu doar scrierile pe 1-2 randuri.
Persoanele care nu doresc sau nu vor sa isi dea interesul cu privire la acest subiect rog sa nu scrie pentru ca vreau sa facem o discutie cat mai ampla din care in final sa reiasa ceva concret, sa pot pune pe o foaie propunerile si sa dam cuiva o tema de casa care cine stie poate devine "virala".

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iata cateva idei:
1. Vanzarea-cumpararea masinilor sa se faca in fata notarului, autentificat, asemanator imobilelor.
Acesta ar fi si conditie de a se inscrie in circulatie.
2. Langa talonul masinii sa fie prezentat si istoricul (de service, accidente) al masinii
3. Statul Roman sa faca o baza de date despre istoricul masinilor admise in circulatie, accesibil de oricine, prin internet (de exemplu dupa seria de fabricatie).

| mgtow a răspuns:

Nu desfiintam mai bine guvernul si ma bagi pe mine sa fac legea infidelitatii? Tu cu legislatia eu cu puscaria, abuzurile si infidelitatea sa fie pedepsite aspru penal si castrare inclusiv

| Simpatic a răspuns:

Poate apar si persoane care sustin astfel de idei, persoane care in societate sunt corecte ca si mine, ca de "nepasatori" sunt satul, de la smecheri pe net care nu intervin cand babutele sunt batute de smenari de 2 lei pana la importanti la locul de munca care nu-si vad decat de borsul lor rece.
Fratilor traim in societate, noi trebuie sa o facem sa fie cat mai buna!
Unde regulile societatii devine prea permisive si prea distrugatoare, ele trebuiesc corectate...de aceea a aparut legea, nu pentru a fi folosita in interesul propriu al unor calici.

| Simpatic a răspuns:

Daca as avea sustinere pe tema asta as scrie altfel nu ma obosesc ca astia ma iau de babalauwinking
Poti dezvolta si tu de la cele 3 mari idei expuse mai sus de mine : evaziune, accidente, locuri de parcare supra-aglomerate, daca aduci alte idei si mai bine!
Daca ma supar poate si creez un precedent legislativ in Romania!

| dinaprilie a răspuns (pentru Simpatic):

De ce fel de sustinere ai avea nevoie?

| Catrice a răspuns:

Succes sa te bage careva in seama.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Aici sau unde trebuie sa ajunga?
vrei sa iti zic o chestie, un cunoscut de-al meu din alt judet, parlamentar ce-i drept a reusit printr-o lege sa interzica toate locurile de drogareala legale, stii tu spice shopurile alea... daca o scrisoare de asta bine formula ajunge la cineva ca el, oare nu oprim evazionistii astia de 2 lei, care ne rad in nas, ne iau locurile de parcare, spala bani etc? eu zic ca da
Daca lupti pentru ceva s-ar putea sa si obtii.

| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Bai demon nu-mi strica aici petitia!

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru Catrice):

Ok demon lord

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Ma refeream ca un parlamentar sa ia în serios o propunere ce o primește pe mail.

| Mirel4412 a răspuns:

Daca privesti in perspectiva toate masinile polueaza si aduc lumii cel mai negativ statut de la Facere. Daca samsarii nu existau, probabil parintii tai nu si-ar fi luat prima lor masina. Succes cu ideea ta

| Simpatic a răspuns (pentru Mirel4412):

Parintii mei si-au luat prima masina de noua o dacia 1310 sau 1300 numai stiu modelul, se intampla prin 1978, crede-ma costa cat un apartament Dacia adica peste 78.000 lei. Eu de atunci numai de masini noi stiu, o singura daca am luat un sh, masina pe care am invatat sa conduc. Nu ma dau mare sau ceva, dar ce am aruncat eu pana acum altii au luat de buni, asa de bune sunt masinile mele cand le schimb, dar ma costa bani grei cand merg la reprezentanta si schimb arcuri si amortizoare originale sau discuri si placute.
E plina Romania asta de besini de porsche, audi si mercedes diesel care costa bani multi sh dar aia care le cumpara nu isi permit sa bage decat motorina de 100 de lei/luna, cand pica ceva o rezolva la nea Costel care are o hala pe post de service si lucreaza la negru...asta e romanul, normal ca e prostit de inculti care aduc masini din Germania, ca si aia cumpara ce arunca nemtii. Am studiat mult piata si stiu ce vorbesc.
Si nemtii au lucruri de calitate si alea costa mult si vechituri mana a 14-a, si un pret are masina second =hand si alta care a avut 6 proprietari, la noi se numesc gresit tot second hand! Una e sa iei masina de la dealer serios din Germania sau alta tara europeana si alta e sa iei tot asa de la samsarii din Germania adica de la turci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema ta e că oamenii care vand masini sh ocupă locurile de parcare? Serios? Și pană la urmă dacă le vand la suprapreț e din cauza ca sunt renovate de ei(cateodata renovate e mult spus, dar e la alegerea ta dacă vrei să cumperi sau nu).

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Evaziune,accidente, locuri supraaglomerate, daca traiesti intr-un univers paralel e problema dumitale, eu zic realitatea.
Niciun samsar nu iti renoveaza tie o masina! Eu traiesc printre ei si stiu ce si cum, ei dau cu coca cola anvelopele sa para noi, crezi ca esti in SUA unde aia reconditioneaza masinile de colectie si le vand la pret mai mare?
samsarii cumpara eventual masini dauna totala din afara si le sudeaza in garaje, asta nu se numeste renovare ci punere a vietii in pericol a"fraierului" care cumpara asemenea gunoi.
Acum cateva saptamani a fost un caz unii care intr-un accident minor au ramas la un bmw fara toata partea din fata, erau sa si moara, ca masina fusese sudata... daca au vrut baietii bmw vechi...
De ce sa nu-i apar eu sa numai ia tepe? mie imi place sa fiu corectwinking

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Te inteleg, dar nu stiu dacă o petitie o sa oprească niste "afaceristi" care de multe ori au si cunostinte in politie, și care au mai multa experienta in chestia asta decat au hotii profesionisti. Șă nu mai zic de cate ori o petitie online a făcut o schimbare in tara noastră. Cat despre persoana care a făcut accident, imi pare rău să aud, dar ar trebui să cumperi masini de la autocenter, nu de la burtosu din capătu străzii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut să zic dealeri autorizați.

Răspuns utilizator avertizat