| LanguageMaster a întrebat:

Dreptul de returnare al produselor oferit de magazinele online este obligatoriu prin lege?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este stabilit prin lege si poti sa-l returnezi fara nici o explicatie daca o faci in termen de maximum 14 zile de la primire. Unele magazine, cum este si eMag au un termen chiar si mai mare, de 30 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon2473):

Gresesti. Citeste OUG nr.34/2014 si te lamuresti ca este asa cum am spus eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon2473):

In loc sa dai din gura, pardon mana, ce-ar fi sa citesti actul normativ pe care ti l-am indicat?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ramon2473):

Cum au refuzat asta, iti puteai refuza si garantia daca chiar era stricata, e logic, nu?

Daca nu ai luat atitudine, le-a mers cu tine, sunt obligati sa o primeasca.

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Da daca este stricat sau deteriorat dar sunt smecheri si au pus condintii grele, trebuie chitanta, ambalajul produsului ma refer la electrocasnice nu la mancare, trebuie sa incerce sa il repare iar daca in 10 zile nu face produsul bun iti dau banii inapoi.
La mancare este simplu daca este expirata sunt terminati.

| LanguageMaster explică (pentru vocea):

Cum adica "terminati" la mancare?

| Luiza995 a răspuns:

Orice magazin este obligat să primească in retur produsele chiar dacă este fizic sau online. Important este sa ai si bonul fiscal, chitanța care dovedește data achizitiei.
Pe https://mallcopii.ro n am avut probleme deoarece nu a fost nevoie să le returnez. Asta in cazul în care te interesează pentru copii, sau pentru camera.