| geronimo14 a întrebat:

Dreptul la tacere este acelasi cu dreptul de a nu da nicio declaratie?

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

In principiu, da. Ideea e ca acest drept il are doar inculpatul (daca nu ma insel ) si familia acestuia. Daca ai calitatea de martor nu prea ai acest drept.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sintagmele sunt echivalente, de fapt Codul de procedura penala foloseste doar sintagma dreptul de a nu da nicio declaraţie, dreptul la tacere fiind mai scurt.

| geronimo14 explică (pentru danutzu96):

Aceste drepturi le are si suspectul, i se aduc la cunostinta odata cu calitatea de suspect, insa nu ar trebui sa stie ca le are decat dupa ce i se aduc la cunostinta.

| geronimo14 explică (pentru Ioandelasal):

La art. 109 alin. (3) din Codul de procedura penala este ceva mai lung:
"În cursul audierii, suspectul sau inculpatul îşi poate exercita dreptul la tăcere cu privire la oricare dintre faptele ori împrejurările despre care este întrebat."

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru geronimo14):

Da, asa este, doar ca aceasta demonstreaza ca exprimarile nu sunt consecvente, in alte locuri se scrie de dreptul de a nu da declaratii.

| Bizon95 a răspuns:

Este ceva mai mult decat declaratia

dreptul la tacere il ai CONTINUU in fata politistilor (care te aresteaza de exemplu) unde se poate sa vorbesti liber, insa daca spui ceva incriminator v-a putea fi folosit impotriva ta, chiar daca nu a fost declaratie sau nu ai avut nici o intentie sa declari ceva!