| MihaiPaleologu a întrebat:

Dupa 15 mai devine obligatorie masca in spatile inchise, dar daca merg la coada la magazin si vad un bombardier, smardoi, spalat pe creier fara masca, cui ma adresez pentru sanctionare, daca va exista sanctionare? Cum se va proceda in asemenea conditii, pentru ca sunt ferm convins ca vor exista asemenea cazuri.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Pentru acele persoane, mai bine îți vezi de treabă, căci altfel poate mănânci și o bătaie. La 112 sau Poliția locală poți suna și reclama.
Dar, repet, ai grijă, căci acele persoane pot face din categoria celor care sunt certate de mult timp cu legea și nu s-ar da în lături din ați aplica o corecție pentru că ai reclamat faptul că nu au mască, nu respectă legea.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cui te cei adresa daca nu gasesti masca? Sau va costa o avere si va fi inaccesibil buzuzunarelor?
Daca masca trebuie schimbata dupa 2-3 ore, atunci intr-o zi ai nevoie de minim 3 bucati/de persoana, care inseamna cca. 100 buc/de persoana lunar.
Ce va face o familie cu 2 copii, care va avea nevoie de 4-500 masti IN FIECARE LUNA, iar o masca costa minim 2 lei (practic costa 5 lei+/bucata)? Adica, LUNAR, peste 1000 lei doar pentru masti!

La urma, nu ne va omori virusul, ci vom muri de foame.

| Mirel4412 a răspuns (pentru Bula):

Pai da copiii nu au alta treaba decat sa stea 5 ore intr-un magazin si 10 ore afara sa poarte toti masti? Banii se mai si pot economisii, pentru ca mastile se pot spala si dezinfecta

| Bula a răspuns (pentru Mirel4412):

Fa cateva experiente:
Mergi la tara si cumpara masti din magazinul local.
Circula in oras cu transportul in comun, la serviciu-acasa, la scoala-acasa, la cumparaturi-acasa.
Fa aceste drumuri zilnic cu familie cu 2 copii si la sfarsitul lunii calculeaza-ti cheltuielile. Iti vei da seama despre ce am vorbit.

| MihaiPaleologu explică (pentru Bula):

Dar nici nu am vazut, daca nu se respecta purtarea mastii, care sunt consecintele? Exista lege undeva? Si daca da unde

| Bula a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Pana acum, inca nu a fost anuntata nici o reglementare despre purtarea mastilor.

| Adry05 a răspuns:

Mi-a zis o cunoștință că ea trimitea astfel de dovezi despre oameni care nu respectau măsurile poliției locale pe Facebook iar dacă ei consideră că e necesar să ia măsuri te contactează să-ți ceară detalii.

| DanielPH a răspuns:

Pune telefonul la ureche si filmeaza-l, apoi fa o sesizare la politie, ai si dovada, eu consider ca este suficient. Poti suna la politie si el intre timp isi pune masca, nu cred ca va avea vreo relevanta ca l-ai reclamat si la sosirea echipajului era in conformitate, si sa te bazezi pe marturia celorlalti, eh...nu stii niciodata. Asa cu dovada mergi la sigur.