| DomnulMuratura99 a întrebat:

Dupa ce termin liceul daca nu imi gasesc un job si nu merg la facultate pot sa cer somaj pentru cateva luni pana ma angajez? Daca da, cat voi primii?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti merge la AJOFM pentru luarea in evidenta, in maximum 60 de zile de la terminarea cursurilor.
Dupa 60 de zile de la luarea in evidenta, daca n-ai izbutit sa te angajezi sau nu ti-au oferit o slujba, te poti inscrie la somaj. Nu se stie cat va fi indemnizatia de somaj atunci cand termini liceul, in prezent este de 250 lei pe luna si se primeste maximum 6 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti cere, dar sa nu fi trecut mai multe de 2 luni de cand ai absolvit liceu. primesti 250 lei.