| DabiJaWL a întrebat:

Dupa implinirea varstei de 18 ani cum se procedeaza pentru a primi alocatia in continuare pana termin liceul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dovada de la scoala ca-ti continui studiile. Cu o luna inainte de implinirea varstei mergi la secretariat.
Legea 61/1993
Art.1 Alin. 3 Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
(5) Pentru tinerii prevăzuţi la art. 1 alin. (3), plata alocaţiei de stat se face direct acestora, pe bază de cerere. Procedura de plată se stabileşte prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.
Uite si model de cere: http://bit.ly/2Tbn0h9

Cererea se depune la unităţile de învăţământ şi este însoţită de copia actului de identitate şi de adeverinţa eliberată de unitatea de învăţământ, prin care se atestă faptul că urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, că acestea sunt continuate fără întrerupere şi că nu repetă anul şcolar. În situaţia în care anul şcolar se repetă din motive medicale, cererea va fi însoţită şi de copia certificatului medical sau a altui document medical care atestă această situaţie.

| DabiJaWL explică (pentru Salontanul):

Saptamana asta o sa mi-l depun. O sa-mi vina luna viitoare alocatia si de pe ianuarie si de pe februarie, nu? Eu am facut 18 in decembrie

| Salontanul a răspuns (pentru DabiJaWL):

Nu! Alocatia vine de la data depunerii cererii.

| DabiJaWL explică (pentru Salontanul):

Pai si nu vine adunat de pe amandoua luni, adica 300 de lei in luna martie? Eu stiu ca iti vine alocatia de pe toate luniile in care n-ai primit

| Salontanul a răspuns (pentru DabiJaWL):

S-ar putea sa ai dreptate! Citeste aici: http://bit.ly/3c40GP0

| anonim_4396 a răspuns (pentru DabiJaWL):

Nu, la această alocație nu este posibil să faci o astfel de cerere pentru lunile în care nu ți-ai primit alocația.
Cu cât faci faci mai repede, cu atât mai bine. Depune cererea, si vei primi doar din luna următoare.