| AlexDorinel a întrebat:

E adevărat că germanii sunt reci,că se evita unu pe altul, că pe străzi nu vorbesc între ei, nu e nimeni pe străzi, toti in case singuratici?

Pe vremuri normale nu de pandemie.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine distanti decat barfitori cum sant romanii

| MihaelaDart a răspuns:

Total neadevarat! Cine ti-a zis, a facut misto de tine si tu ai pus bot.
Se spune ca nemtii sunt reci, dar asta nu inseamna ca nu-si vorbesc sau sunt singuratici, total neadevarat. A fi rece inseamna ca sunt mai reticenti, nu se deschid in fata strainilor, nu sunt pupincuristi.

| Violleta2022 a răspuns:

Acelasi lucru este si in occident!
Nu merge nimeni pe strada, toata lumea circula in masini, trotuarele sunt libere. Rar mai vezi pe cineva pe jos cu cate un caine sau care iese la alergat.
Nu ne vizitam batand la usa omului fara invitatie sau fara sa suni la telefon si sa intrebi daca poti fii primit.
Nu exista sa se stea la colt de strada, de bloc sau pe banca in fata blocului/casei.
Nu te trage nimeni de mana si nu te saluta nimeni.
Lumea intra in casa lor si nu nu stii ce fac acolo. Chiar daca dau muzica in casa, nu se aude nimic pe strada si nici cu geamurile deschise, sa faca zgomot.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu am scris nicaieri ca Germania este in occident, asta a fost doar in mintea ta.
Cand m-am referit la occident, am vorbit al modul general despre viata in occident (vorbind despre America, Canada, Australia), chiar am crezut ca stii ce tari sunt occidentale.
Am mentionat occident fiindca si acolo este viata la fel ca in Germania! Toti sunt reci si distanti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce am spus eu nu este o exagerare, ci o realitate, fiindca traiesc si muncesc in occident de 30 de ani (Australia).
Am rude in America si Canada si ei imi pun acelasi lucru, oamenii sunt total diferiti de latini, de noi, de familiaritatea cu care ne vizitam in tara, de modul de a bate la usa sa ceri vecinei un pahar cu zahar... asa ceva nu se va intampla niciodata in occident.
Si dupa cum am spus, nici intre noi romanii care traim in occident, trebuind sa suni sis a inviti, fiindca autoinvitati nu mai exista aici, fiind interpretata ca nesimtire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa simplificam putin treaba. De fiecare data cand pui o intrebare care incepe cu "e adevărat ca" sau "am auzit ca" raspunsul e mereu NU

| Mosotti a răspuns:

Nu e adevarat, in sat unde stateam noi, ne vizitam unul pe altul, mancam unul la altul ca vecini. Si toti in afara de noi erau nemti.

| NLS a răspuns:

Nemtii intre ei vorbesc, ma refer la vecini, sau cei care sunt prieteni (de exemplu din scoala, sau lucreaza impreuna).
Insa nu e la fel ca in Romania, sa fii prieten cu toata strada, sau cu tot satul.
In afara relatiei de la munca, sunt prieteni de distractie, insa prea rar o sa vezi gratare/chefuri cu mai mult de 2-3 familii diferite (exceptie iesirile organizate de la munca, si tinerii/disco/club, din astea).

Prietenii la fel ca in Romania insa nu exista, sa ii ceri unui prieten imprumut 5000 euro, sau sa ii ceri unui vecin piper, etc. ca nu mai ai in casa.

Ce spui tu se aplica in relatia dintre un neamt si un strain.

Odata am cerut unui vecin o scara, pentru 10 minute. Ne-a dat-o cumva, dupa ce s-a uitat la noi de zici ca i-am cerut pensia. Si de atunci nu ma mai saluta.

A murit un vecin de la 20 de case mai jos de noi, tatal vecinului care sta fix langa noi.
Am aflat dupa un an, vazand piatra la cimitir (dupa care l-am intrebat pe vecin daca e adevarat ca a murit taica-sau, si a confirmat).

Anul trecut, in iulie, deci in timpul pandemiei:

https://www.youtube.com/watch?v=4SkGSl_y7v0

| gabicoo a răspuns:

Germanii da!
Nemțoaicele nu!
winking

| gabicoo a răspuns:

Stai măi Dorinele că acu' mi-a picat fisa!
Tu te refereai la Klaustrache! Nu?
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| SociopatuI a răspuns:

Romanii mereu vor denigra ceva ce nu pot avea. Era si normal sa caracterizeze in felul asta germanii. Le e ciuda ca o duc bine si desi au pierdut doua razboaie mondiale tot sunt a doua/treia putere economica a lumii. Aia e. Unde este creier, e si prosperitate. La romani e lipsa de ambele.

| freesextubelive a răspuns:

Da. din pacate da