| Ukaya a întrebat:

E adevarat ca in comunism era interzis avortul? De ce? Acum de ce nu mai e? Voi cum credeti ca e mai bine? Eu cred ca mai bine sa faca avort decat sa il nasca si sa-l abandoneze sau sa il maltrateze

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, era interzis avortul, cu unele exceptii.
Acum nu mai este fiindca asa au socotit guvernantii ca este bine.
Eu nu cred ca este mai bine. Sunt de acord cu avortul doar in cazuri intemeiate, cum ar fi violul, sarcina ar pune in pericol viata si sanatatea mamei sau fatului, la minore necasatorite si alte asemenea cazuri.

| contsters2021 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sunt de acord cu dta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa-l conceapa, spre deosebire de anii dinainte de 1989 acum exista o multime de metode si materiale de contraceptie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Era interzis avortul pentru a se mari populatia tarii. Aveau voie sa faca avort doar cele cu probleme de sanatate sau cele care fusesera violate. Acum face fiecare ce vrea. Eu cred ca este mai bine sa poate face avort si ar trebui ca medicii sa raspunda daca nu le-au facut analizele necesare privind sanatatea mamei si a fatului. Pe vremea lui Ceausescu erau foarte multi copii nascuti anormali (deficiente psihice) si cu deficiente fizice. Deasemenea parintii care se poarta rau cu copii ar trebui decazuti din drepturi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, avortul a fost interzis doar in perioada anilor 1966-1989

Fiindca se dorea ca lumea sa faca cati mai multi copii, ca tara sa aiba forta de munca.
Se murea foarte mult pe vremea aceea, fiindca multe femei cu copii acasa nu mai voiau copii, fiidnca nu gaseau mancare sa-i hraneasca nici pe cei de acasa, dapai sa mai faca inca unul si atunci apelau la babe sa le faca avort si unele mureau, altele erau prinse si puse in puscarie, fiindc era ilegal.
Evident ca este mai bine acum, cand poti decide singura daca vrei sau nu copilul, cand poti face avort legal, fara risc sa mori.

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred ca este mai bine inainte de toate sa fim oameni laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Este adevarat!,
Unii copiii erau nedoriti si au umplut casele de copii.Erau tinuti in conditii groznice.
Sau mai rau faceau avorturi ilegale de catre persoane necalificate.Pt ca doctorii nu riscau.Mi-am adus aminte de un caz.Eram in clasa a X.Liceul a inceput sa bubuie ca o colega din clasa a XII MURISE din cauza unui avort ilegal.Era prin '87.Atunci ne-a dus pe toate fetele din liceu la control ginecologic
Sunt pro educatie sexuala, comunicare cu parinti, profesori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avortul este un drept esential, asa cum este dreptul de a nu te vaccina.
Deci cine nu e de acord cu avortul, atunci sa nu vina sa protesteze anti vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care nu respecta drepturile femeii decat cu,, unele exceptii" nu respecta drepturile femeii deloc.

| paulneamtu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar drepturile copilului nu trebuie si ele respectate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

Drepturile copilului exista, adica pentru cei care s-au nascut.
Despre ce vorbesc eu e un fetus, nu un copil
Este un parazit care supravietuieste doar prin organismul mamei.
Apreciem mai mult pe cineva care s-a nascut decat pe cineva care nu s-a nascut inca.
Daca sarcina fiicei tale i-ar pune viata in pericol (caci dunneata pari barbat) ai intelege sigur ce vorbesc. happy

| paulneamtu a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e avortul cand mama e in pericol alta cand nu ai chef sa l nasti. eu vorbesc de a doua varianta. poti sa-i spui fetus daca te face sa te simti mai bine dar tot un copil e

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

Este ceva care nu poate supravietui de unul singur, deci nu poate fi complet numit o fiinta umana. Este invomplet medezvoltat.
Acesta creste in corpul unei femei, femeia a carei viata o valorez mai mult decat a ceva ce nici nu s-a nascut.

Poti sa nu fii de acord cu mine, nu vrrau sa te conving sa ai alte conceptii. Insa cu mine e de acord parlamentul si societatea moderna, unde lumea poate decide pentru alt corp, atata timp cat depinde de al lor, cum ar fi un fetus happy

| paulneamtu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti parlamentarii. pana nu demult nici un copil de cateva luni nu putea supravietui fara mama ca ii trebuia lapte matern. asta insemna ca puteai sa l omori legal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

,,nu putea supravietui fara lapte matern"
Dar organele ii functioneaza in mod individual.
Unui fetus nu.
Este o diferenta.
Daca corpul altcuiva depinde in mod intern de corpul meu, am control total asupra acelui corp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

Imi doresc sa inchei discutia aici.
Orice mi-ati spune, eu tot o sa lupt pentru drepturile fundamentale ale femeii, nu pentru ceva incomplet dezvoltat care depinde de femeie, nu vice versa.
happy
Cei care sustin dreptul fetusului la viata, ar trebui sa nu mai omoare nimic, inclusiv pentru mancare. Ar trebui sa nu omoare nici muste, nici sobolani, nici animale pentru haine de blana si piele.

O zi minunata! happy

| paulneamtu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai control sa nu l faci. Daca n ai fost in stare sa ai grija asumati responsabilitatea. nu l omori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

Nu, nu am control.
O fertilizare nu are control.

Daca tu fumezi si faci cancer la plaman, cum te-ai sinti sa vina cineva sa-ti spuna:
,, Puteai sa nu fumezi, dar ai facut-o. E vina ta, nu te mai vindecam, asuma-ti respinsabilitatea"?

Si de ce mai exact sa nu-l omor?
E ceva care depinde de corpul meu, este corpul meu.

Flora ta intestinala e viata, dar tu tot iei antibiotice.
Sau tie iti pasa foar de genetica umana?
Open your eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

O ciuperca de ungie e tot o forma de viata, dar tu tot o anihilezi.
De ce?
Pentru ca te afecteaza pe tine.
Si nu iti pasa ca e o forma de viata.

| paulneamtu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai compara sobolani muste si ciuperci cu un om. imi e si frica sa ma gandesc ce o fi in mintea uneia care celebreaza crima de face asemenea comparatii. si da 85% din cancerele pulmonare sunt provocate de fumat. oamenii aia sunt ei insisi de vina pentru boala lor. nu e nimic rau in a le atrage atentia

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

Ba da, ii compar.
Crima este asupra a orice forma de viata.
Imi e si frica sa ma gandesc ce e in mintea unuia care celebreaza nepasarea fata de orice forma de viata, numai acelor pe care el le vrea in viata.

Daca ceva depinde de corpul MEU si are consecinte asupra corpului MEU, este sub controlul MEU.
Punct happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru paulneamtu):

Eu sunt
- un corp liber
-nu este sub controlul tău, asa cun nici
-nu depinde de al tau, ca sa faci ce vrei cu el.
Nu sunt un fetus, sunt on organism liber si o femeie libera in societate.

Daca ceva are consecinte asupra corpului meu si se hraneste din mine este sub controlul meu.
O sa fac corpul meu sa fie asa cum vreau EU.
Pe tine nu te pot controla, ca nu depinzi de mine, si nici tu NU ma poti controla pe mine.

O sa fac,, crime" iar si iar asupra a ceva care e sub controlul MEU.
Poate sa nu va convina, dar nu o sa imi luati niciodata libertatea happy

| paulneamtu a răspuns (pentru paulneamtu):

Deci cand e vorba de omorat copilul doar mama conteaza dar daca de gandesti totusi sa nu l omori poti sa i ceri tatalui sa-ti dea bani 20 de ani dupa. animalele le omori pentru ca avem nevoie de carne ca sa ne hranim, ciupercile pentru ca ne fac rau. ti vrei sa omori un copil doar pentru ca ai chef

| outsidethebox a răspuns:

Da, a fost interzis de Ceausescu la mijlocul anilor 60, ca o masura de crestere a natalitatii.
Ca si in cazul vaccinarii, orice om are libertatea de a decide (liberul arbitru) pentru propria persoana, este un drept garantat de constitutie, ori cum aceasta a fost adoptata dupa revolutie, inseamna ca asa este cel mai bine: se vaccineaza cine vrea, face avort cine vrea, etc.