| Marmote a întrebat:

E adevărat că oamenii care stau la casa nu își pot schimba culoarea casei când au chef? Trebuie să anunțe la primărie?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru schimbarea culorii la exteriorul casei este necesara o autorizatie de construire, conform L.50/1991, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 11.
  (1) Se pot executa fără autorizaţie de construire/desfiinţare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor, cu excepţia cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcţii prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
g) reparaţii la tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje şi alte finisaje exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi culorile clădirilor;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, in teorie ar trebui respectat un plan de urbanism zonal și ai nevoie de autorizație pentru colorarea fatadei casei.

| Catrice a răspuns:

Da,e nașpa la casa, nu recomandsad

| RxTx a răspuns:

Se cheamă certificat de urbanism
Și când îți faci o casa poți să alegi din culorile care dau bine pentru strada respectivă care au fost gândite de teoretic o echipa de urbaniști împreună cu psihologi... Teoretic
Și alegi o culoare faci casa verde de exemplu
Daca după ce o vopsești din nou o faci mai deschis puțin câteva nuanțe sau mai închis puțin dar aproximativ cam tot pe acolo nu e bai.
Dar dacă din verde vrei sa i faci roz bombon sau portocaliu sau roșu aprins
Atunci da pot să facă reclamație vechimii că se simt agresări bulversări

Și te cheamă până la urbanism unde spui Domnule eu tot verde am vrut sa o fac dar a bătut soarele in cutia de vispea să stricat și a ieșit mov
Ei spun sa o faci verde in x timp că altfel îți dau amenda

Și te uiți în cat timp și ce amenda vor să îți dea

Apoi le spui eu vreau sa scot un nou certificat de urbanism in care sa am voie sa îmi pun dungi fosforescente verzi peste dungi fosforescente mov și roșii
Și ei stau se gândesc și cum sunt primăriile dornice de a baga un ban in buzunar este posibil sa accepte
Daca cumva vizavi nu locuiește cineva important
Din orașul acela
Cineva de la Garda financiara cineva de la prefectură
Tribunal... Primărie...
Daca nu deranjezi pe nimeni atunci îți dau certificat nou de urbanism cu casa ta mov

Dar dacă derajezi atunci până la urmă ei câștigă îți trimit un escavator la poarta
Și spun că îți dărâmă casa și tu dai la pace cu ei le plătești o amendă de 700 lei și vopsești înapoi casa in verde

| UserRo10 a răspuns:

In mod normal si legal exista la primarie un plan urbanistic complex ce include printre multe altele si acest aspect. In practica toti si-au facut casele sorcova. In tarile civilizate cu apa calda primaria chiar trage la raspundere abaterile de la planul urbanistic al zonei

| Tudy000 a răspuns:

Practic e ca si cum ai zugravii dar pe dinafara, plus ca odata la vreo 10-15 ani sau mai putin mai trebuie sa dai o decorativa rezistenta la intemperii, deci nu cred sa existe anuntat primaria tot timpul la cate o faza de genul.

| Kiran a răspuns:

Nu laughing recent mi-am renovat casa de la tara si nu a fost nevoie sa anunt pe nimeni, cred ca la ceea ce ai mentionat mai sunt alte detalii omise

| suntserios a răspuns (pentru Kiran):

Faptul că tu nu ai respectat legea și faptul că legea nu se aplica in tara la noi nu înseamnă că nu există.

| Ionut123987 a răspuns:

Din câte știu eu la clădirile istorice ( de exemplu dacă stai într-o casa de pe centru și e foarte veche, unii îsi construiesc case în spatele acestora)
Pentru a restaura clădirile istorice ai nevoie de autorizație și neapărat sa rămână aceeasi culoare. La casele moderne nu știu sa îți dau un răspuns, desi nu vad de ce nu ai avea voie sa schimbi culoarea fără autorizație.

| Nobody04 a răspuns:

Nu-i adevărat. Doar dacă sunt unele nereguli cu actele casei. Gen...persoana care vrea să facă unele schimbări casei, nu e proprietarul de drept dar nici așa nu văd care e chestia cu primăria.
Dacă ai toate actele în regulă, primăria nu are nicio treabă pentru că proprietatea e privată, nu publică.