| edit28 a întrebat:

E legal ca vanzatorii de fructe si legume sa dea tarcoale pe strazi in masini, claxonand si urland pentru a-si vinde produsele?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Claxonat ba, vânzare da

| Sofer a răspuns:

Hai la lubenita și pepene galben. Nu știu dacă e legal dar la oameni le convine sa cumpere direct de la poarta când trec ăștia cu mașina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar asta m-a întrebat și frate-meu zilele astea... laughing

| armiaso a răspuns:

Daca sunt inregistrati la primarie da, nu e nevoie sa emita bonuri fiscale dar au o limita de produse pe care o pot comercializa.
exemplu, inregistreaza ca facand agricultura pe o suprafata de 500-1000 mp cu o productie de x y z rosii, castraveti, vinete.
nu pot comercializa mai mult de acea cantitate estimata, altfel intra intr-o alta categorie de producator cu legile si taxele aferente.

| edit28 explică (pentru armiaso):

Dar la tulburarea ordinii și liniștii publice?

| mariusdaniel112 a răspuns:

Da, este. Daca este ceva personal, poti reclama asta.