| Ukaya a întrebat:

E legal sa vina oameni din sat la mine cand sunt bolnavi sa ii ingrijesc sau sa le zic ce tratament sa ia daca nu sunt medic si nu spun ca sunt medic? Sa fiu un fel de vraci al satului ma gandesc cum era cand eram eu copil si mergeam la descantat.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca doar dai sfaturi si nu obtii sume de bani sau alte bunuri nu este ilegal.
Daca o faci contra cost atunci fapta este infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 348. Exercitarea fără drept a unei profesii sau activităţi
Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
Nu mai vorbesc daca sfatul tau atrage moartea sau imbolnavirea mai grava.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu cer eu bani dar primesc atentii donatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

Tot obtii foloase necuvenite si comiti infractiunea.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Cine a gandit legea asta e cel mai prost om crede-ma

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

Asta o crezi tu, care esti in cauza, este o pledoarie pro domo.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Poti trimiti legea cu foloasele ca nu o gasesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

Cauta inselaciunea.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Pai cu ce insel daca ei imi dau ca asa vor ei fara sa cer tu esti sanatos ma

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

Tipule nu sunt "ma" cu tine, nu ne-am frecat coatele de aceeasi banca.
Un pic de civilizatie si respect nu strica.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze ma enervase rau legea aia proasta

| mi25 a răspuns (pentru Ukaya):

Foloase necuvenite.

| sierra1 a răspuns:

Faptul că ei vin la tine, nu-i problemă, problemă e că tu "dai" tratamente. Și asta până când unul face complicații sau...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In acelasi timp, deschide-ti si o firmă de pompe funebre, fiindcă vei avea "clienti" destui si afacerea va merge strună! big grin

| RoCkKiD a răspuns:

Ai voie sa dai sfaturi cat timp nu pretinzi ca esti medic. Cat despre tratamente, tehnic vorbind e legal sa dai sfaturi, dar in practica, fara parafa nu poti scrie retete. Daca mai ceri si bani pentru serviciile asta situatia se complica si mai tare ca n-am idee ce fel de firma trebuie deschisa.

Problema cu treaba asta e ca daca nu cumva pui fiecare pacient sa semneze ca stie ca nu esti medic si ca sfaturile tale nu-s de specialitate deci isi asuma ce fac, cand, in mod inevitabil unul o sa dea cotul, o sa fie greu sa nu intri la omor din culpa.

Daca scoti tratamentele din ecuatie si te rezumi la sfaturi perobabil e mai sigur dar din nou, trebuie sa scrie undeva clar pe usa ca nu esti medic.

| mi25 a răspuns:

Striga Gligor din pripor:
- Ioane, mai vecine, iaca,
Ce i-ai dat, cand ti-a fost beteaga vaca?
- Ce sa-i dau mai vecine,
Fotoghin i-am dat vezi bine.
Dupa trei zile, striga Gligor:
- Ioane, mi-ai zis ca fotoghin i-ai dat, cand ti-a fost beteaga vaca
Si te uita acum imi muri saraca.
- Gligore, pai si a mea muri saraca.

| EcceHomo a răspuns:

Da, măi, stai liniștit, nu te leagă nimeni!
Dacă vine țața Floarea de la capu' satului să îi zici de deochi, ii zici. Le mai zici de ceaiul de cimbru, dacă încep sa flatuleze, sau de cel de salvie, dacă ii mănâncă în c#r.
Nu faci rău nimănui, ce naiba.

Răspuns utilizator avertizat
| outsidethebox a răspuns:

Da, cu două conditii:
1. Iti faci un SRL numit CHARON SRL
2. Pe factura scrii "CV croaziera pe STYX"

Călătorie sprincenata!

| Hela a răspuns:

E legal pana moare careva sau cativa laughing

| mellybran2021 a răspuns:

Doar un medic specialist poate da sfaturi legate de sănătate. Indruma-i către un medic în funcție de afecțiune. Baftă