| Yparisa a întrebat:

E normal sa nu fie trecut salariul intr-un anunt de angajare? Cand cititi un anunt de angajare, ce va face sa credeti ca a fost conceput intr-un mod superficial?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal dar se mai practica.
Normal ar trebui macar sa spuna ca salariul porneste de la o anumita suma si poate creste.

| Violleta2022 a răspuns:

Jumatate din anunturile din strainatate nu au salariul afisat, fiind negiociabil cu angajatorul.

Este o partica normala si foarte intalnita in industria de recrutare a fortei de munca, fiind considerata "normala", fiindca nu-i nimic ilegal sa afisezi "negociabil", in loc de suma fixa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E normal, in sensul ca ne-am obisnuit.
In majoritatea cazurilor, nu e trecut pentru ca e mic, neinteresant.
Dar mai sunt si cazuri in care salariul se stabileste in functie de experienta si randamentul angajatului.
In domeniul meu, un vopsitor sau mecanic poate castiga 2000 de lei pe luna, sau 5000. Depinde cat e de harnic, si ce tip de lucrari poate aborda.

| Furnicuta000 a răspuns:

E normal in Romania. Numai in Romania vezi in anunt "salariu atractiv" si cand te duci la interviu afli ca e 1700 lei. Asta ca sa te faca sa pierzi timpul si sa te abureasca, ca sa crezi ca e un salariu normal (tu neavand termen de comparatie pentru ca la toate firmele salariile sunt confidentiale). Pe scurt, bataie de joc

| fluture156 a răspuns:

Bună! Nu e normal, dar la noi asa se practică, din păcate.
Majoritatea anunțurilor sunt superficiale, mai ales dacă sunt postate de persoane fizice. Ideea e că dacă au un număr de telefon, poti suna acolo și afli tot ceea ce este necesar. Așa că nu e scris din start salariul, e "surpiza" până îi suni.

| kisslovebaby a răspuns:

Da ai dreptate