| Dalmore a întrebat:

E normal sa-ti fortezi copilul sa fie vegan? Nu e o forma de abuz, din moment ce el nu-si doreste asta si e anemic? Si mai ales ca pana la varsta asta (14 ani) l-ai obisnuit sa manance de toate, iar brusc ii schimbi dieta? Nu e suficient de mare incat sa muneasca singur ca sa manance cum vrea el. Ce e de facut cu parinti din astia?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Solutia e simpla:
Medicul pediatru constata starea de anemie ii prescrie copilului un regim alimentar obligatoriu, diversificat, incluzand si proteinele necesare imperativ dezvoltarii adolescentului.
Daca parintii interzic in continuare administrarea alimentelor prescrise, atunci sa intervina autoritatea tutelara. Daca e cazul se poate pune in vederea parintilor sa le fie luat copilul!

| RAY a răspuns:

Mai rau e ca parinti astia nu dau de mancare carne la copii sau sunt anti vacin

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.revistagalenus.ro/......-medicala/
din cauza acestor persoane bebelusi mor de menginitia bacteriana

| Freya1 a răspuns:

Ce e nasol pentru copil e ca nu prea are ce sa faca, adica practic parintii ii cumpara de mancare, iar daca ei nu mananca si nu gatesc carne aia e, nu mai mananca nici el.
Ma refer in cazul in care sunt oameni cu probleme.Nu stiu de ce ti-ai priva copilul de la mancare atata timp cat iti permiti sa ii cumperi.Am vazut o vedeta de la noi ce era vegana dar pe copil il hranea corespunzator pana la varsta in care va fi stapan sa decida singur ce vrea sa manance.

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca e o prostie. Dar observ ca in ultimul timp veganismul asta a devenit pentru unii un fel de religie, nu ajunge ca mananca ei doar buruieni, se simt bine obligandu-i si pe altii s-o faca...

| Yurisa a răspuns:

In Romania mai sunt sanse dar in SUA subiectele de genul asta chiar scapa de sub control cu leftistii radicali care se victimizeaza incontinuu. Consider ca da, este o forma de abuz daca iti privezi copilul de la anumite substante care se regasesc in carne, si nici nu vreau sa aud de inlocuitori pentru astea. Nu suntem erbivori ffs

| Doja a răspuns:

In adolescenta organismul creste foarte mult. Creierul are nevoie de proteine iar veganismul nu ofera chestia asta. Nu e abuz, ar trebui sa fie caz penal, comparativ cu sechestrarea de persoane

| doctorandus a răspuns (pentru Doja):

Exista diete vegane care ofera ce-ti trebuie, dar pentru asta trebuie sa fii nutritionist sau sa stai toata ziua pe capul unuia, plus ca fara aport de B12 (de ex. alimente fortificate), ramai tarat pe viata (in special copiii).

| Doja a răspuns (pentru doctorandus):

Veganismul corect nutritional este extrem de costisitor si incomod, iar sursele de B12 pentru fortificare sunt fie animale (ceea ce neaga veganismul) fie alge sau alte lucruri pe care nu prea le avem in zona.

Si da, duce la retardare si subdezvoltare. Daca cineva vrea sa fie vegan sa isi asume treaba dupa 18 ani, nu trebuie sa-si forteze copiii sa ii urmeze cultul.

| Lapadatu_Ovidiu_Mihaita_1993 a răspuns:

Parerea mea este ca nu poti sa fortezi un copil sa manance numai vegan daca el nu vrea asta, in momentul in care o sa iasa din casa o sa cumpere tot ce vrea el, ceea ce nu primeste acasa. Trebuie sa fie si alegerea lui. Anemia se vindeca foarte bine si pe dieta vegana. Experimentez dieta vegana si vad ca atunci cand am probleme gen "migrene" un simplu suc de la cateva mere si in jumatate de ora trece... Sunt foarte multe lucruri care se vindeca cu dieta vegana. Constipatie? Nu exista asa ceva decat daca e ceva de genu incurcatura de mate ceva ce e nevoie de interventia medicului. In rest nu exista probleme cu constipatia la un regim alimentar adecvat ca vegan.