| Ukaya a întrebat:

E pe bune baroul bota pot sa devin avocat cu drepturi full daca donez 2000 de lei?
http://www.unbr.eu/pagina.php?pagina=Inscriere%20in%20ba rou

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o aiureala, avocat poti fi doar dupa absolvirea unei facultati de drept cu diploma de licenta, reusita la admiterea in barou, practica pe langa un avocat si reusita la examenul de definitivat.
Vezi detalii in L.51/1995, rep. in 2018, cu md. si compl. ulterioare.

| Ukaya explică (pentru Ioandelasal):

Aici zice doar de 2000 de lei si zice ceva si de legea zisa de dumneavoastra da o sa ma mai interesez va multumesc foarte mult pentru raspuns. sunteti avocat? credetii ca am si eu calitati de avocat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ukaya):

Sunt pensionar, am fost jurist, dar nu avocat.
Si nu mai exista baroul respectiv de multi ani, totul a fost o aiureala si o teapa.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

În anul 2002, Judecătoria Deva a recunoscut personalitate juridică Asociației de Binefacere „Bonis Potra" care avea trecut în Statutul său, printre alte obiecte de activitate, „înființarea de barouri cu respectarea prevederilor Constituției României, a prevederilor pactelor și convențiilor internaționale privitoare la drepturile omului". Sursa: Wikipedia.

Păi așa îmi fac și eu o organizație religioasă, Martorii lui Venus și bag ca obiect de activitate „înființarea de barouri, societăți comerciale, tribunale, primării, ministere și state suverane, cu respectarea prevederilor Constituției României, a prevederilor pactelor și convențiilor internaționale privitoare la drepturile omului".

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

A gresit judecatorul care a aprobat statutul cu o asemenea prevedere.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ce scrie legea, ca trebuei sa ai luate examenele de barou si acelea se iau NUMAI dupa ce termini o facultate de DRept si-t iei licenta.
Este imposibil sa ajungi avocat peste noapte, fara facultate sau BAC

| Ukaya explică (pentru Violleta2022):

Eu stiu pe cineva care e avocat cu 8 clase

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ukaya):

Daca as mai avea cativa ansiori poate te-as crede, dar am trecut prin faculati si profesez de peste 30 de ani, deci minciunele de copii mici, nu mai prind la mine.
Este posibil ca ala cu 8 clase sa-ti spuna ca lucreaza la un birou notarial, dar a uitat sa-ti spuna ca spala birouri si wc-uri acolo, ca altceva nu-i calificat sa faca.

| doctorandus a răspuns:

Pompiliu Bota și UNBR-Bota nu au bani de avocat: Pompiliu Bota și Uniunea Națională a Barourilor din România au solicitat ajutor public, dar instanța a decis: „Respinge cererile de ajutor public, ca neîntemeiate". Sursa: http://portal.just.ro/......Dosar.aspx