| NeneaToaster a întrebat:

E posibil sa fi gresit categoria, dar ce-o fi o fi.
O sa zic totul pe scurt. Acum ceva timp am luat un briceag doar pentru ca arata destul de fain, si iarna asta o sa merg prin Bucuresti, si o sa ma intorc seara/noaptea, pe jos.
Am mai fost asta-vara pe acolo, si am avut cateva patanii cu diferiti indivizi.
In caz ca, Doamne fereste, se intampla sa am nevoie de el, pentru ce pot fi acuzat? [presupunand ca nu-l omor sau ceva] In alte tari legile de auto-aparare variaza, dar in Romania, habar n-am cum functioneaza.
Nu intreb ce sa fac, nu intreb unde sa-l injunghii ca sa nu moara. Va rog sa-mi raspundeti strict la intrebare si nu la orice alte sugestii [ ex: "doar fugi]

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti detine un briceag dar n-ai voie sa-l porti in anumite locuri si la anumite evenimente si nici sa-l folosesti fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Poti sa-l folosesti daca esti in legitima aparare, respectiv daca esti atacat si apararea ta este proportionala cu atacul.

8 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Cauta pe site un user numit "Ioandelasal" si trimite-i un mesaj, sunt sigur ca acesta te va ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruInu a răspuns:

Lasa briceagul, baioneta, rozeta si prostii din astea daca pot zici ca ai avut patanii cumpara mai bine un sprei paralizant.Briceagul se considera intr-un fel arma alba. Daca ranesti(nu sa il omori) cum ar fi il tai la mana la picior dar o rana minora.Ai putea sa te trezesti cu un dosar. Mai bine un sprei paralizant ca acesta e de auto aparare...

| Axely a răspuns:

Hmm... mai bine fugi, sau incearcă sa nu fii prea remarcat xDD nah... zic si eu

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Unu fugi intr-un magazin sa cafenea din apropiere si daca vine dupa tine suna la politie

| armin111 a răspuns:

Ai voie sa te aperi daca sar la bataie doar ca trebuie sa ai dovada ca te-ai aparat

| gabidanila a răspuns:

Pai, a venit la noi la scoala un politist si a tinut un discurs....si dupa au urmat intrebarile...si a fost o intrebare asemanatoare cu a ta si a zis ca e din legitima aparare, dar trebuie sa ai dovada ca ai facut-o din legitima aparare, nu stiu daca vrei mai multe informatii intreaba si tu pe Facebook la politie, ca am inteles ca mai raspund. Si nu ii ameninta daca nu sar sa te raneasca.

| Maria_Ana_1995_oO1T a răspuns:

Eu iti zic ca poate sa te bage la inchisoare