| anonim_4396 a întrebat:

E vreo lege care interzice inregistrarea audio a unei conversatii, fara acordul persoanei inregistrate?
Daca duc drept proba pentru malpraxis o inregistrare a consultului medical, pot fi tras la raspundere, in caz ca se decide ca nu a fost malpraxis?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 2 consecinte ale inregistrarii fara drept:
1.Persoana inregistrata fara acordul ei, te poate da in judecata, in baza raspunderii civile delictuale, pentru incalcarea dreptului la propria imagine si sa obtina daune morale.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."
2.Inregistraea fara drept este ilegala si nu poate fi folosita ca proba intr-un proces, nu va fi luata in considerare de organul de urmarire penala si nici de instanta de judecata.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru celTanar):

Tot ce spui se poate dovedi cu acte si cu martori, nu este nevoie de inregistrare.

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(4) Nu constituie infracțiune fapta săvârșită:
a) de către cel care a participat la întâlnirea cu persoana vătămată în cadrul căreia au fost surprinse sunetele, convorbirile sau imaginile, dacă justifică un interes legitim;
b) dacă persoana vătămată a acționat explicit cu intenția de a fi văzută ori auzită de făptuitor;
c) dacă făptuitorul surprinde săvârșirea unei infracțiuni sau contribuie la dovedirea săvârșirii unei infracțiuni;
d) dacă surprinde fapte de interes public, care au semnificație pentru viața comunității și a căror divulgare prezintă avantaje publice mai mari decât prejudiciul produs persoanei vătămate.

Răspuns utilizator avertizat
| MValentin a răspuns:

Nu, nu cred. Atatea înregistrati pe ascuns sunt date la stiri a pacientilor etc.

Răspuns utilizator avertizat