| Antisistem11 a întrebat:

Este adevarat ca Coca cola a colaborat cu naziștii in 1930?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,vindea cola lui Hitler sa aiba putere sa urle ca o gorila nebuna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a colaborat cu ei... doar ca Germania nazista era o piata de desfacere foarte buna

| Dismally a răspuns:

Nu a colaborat dar aveau fabrica in Germania iar cand aprovizionarea nu a mai mers din cauza razboiului, cei care lucrau acolo au inventat alta bautura - Fanta.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| Werrich a răspuns:

A vândut băutura omonimă a mărcii către Germania nazistă. Nu doar Coca-Cola a colaborat cu Nazistii, ci și IBM, VW, Hugo Boss, Allianz, Audi, BMW, Bayer, Heinkel, General Motors, Porsche, Dr Oetker, Mercedes Benz, Nestlé și alții, lista completa aici: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_companies_involved_in_the_Holocaust

| Roliii a răspuns:

Nazistii n-au ajuns la putere pana in 1933

| Antisistem11 explică (pentru Roliii):

In mod oficial da.dar poate erau deja oameni cu ideologii naziste infiltrați în guvernul german in 1930.

| IonutzCatalin a răspuns:

Ceea ce este foarte adevarat despre coca cola este faptul ca nu trebuie sa o consumi. este o mizerie de bautura, nociva si deloc sanatoasa -)))