| wolder a întrebat:

Este adevarat ca in Romania este interzis sa desenezi semnul nazist?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa-l desenezi in particular nu este ilegal.
Sa-l faci public este ilegal, conform OUG 31/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4.(1)Rãspândirea sau vânzarea, prin orice mijloace, ori confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea rãspândirii sau vânzãrii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneazã şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe.
(3)Nu constituie infracţiune fapta prevãzutã la alin. (1) sau (2), dacã este sãvârşitã în interesul artei sau ştiinţei, cercetãrii ori educaţiei."

26 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Imi place ca generalizezi fara sa ma cunosti... daca sistemul este prost, schimbarea incepe cu tine, cu mine, cu noi, generatia noua, care ar trebui sa il schimbam, dar crescand pe regulile unei societati in paragina si invatati sa respectam prostia...statul te vrea dobitoc, altfel nu mai poate sa te duca pe camp la pascut. o societate care stie ce vrea, are un scop determinat si o modalitate de a atinge scopul ala este moarte sigura coruptiei. cine urmareste egalitate, legalitate si aplicarea corecta a codurilor? codul deontologic este la pamant, societatea cu cat este mai proasta, cu atat se poate fura mai mult. fie el furt pecuniar sau al drepturilor intelectuale. societatea te vrea prost si face tot posibilul sa te rezolve, obisnuieste-te ca unde este coruptie, nu va fi ce vrei tu. si coruptia este peste tot

| PedoBarbie a răspuns:

Total adevărat.

| Wehrmacht a răspuns:

Cica da, ceea ce mi se pare o idiotenie.
Oameni care n-accepta realitatea.O tin pe a lor cu interzicerea nazismului.

| wolder explică (pentru Wehrmacht):

Si eu care credeam ca traim in democratie...
Macar atata sa avem voie : sa desenam ce vrem, e doar un semn...

| TraianIImperator a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ești nazist?

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Cam da, dar lista e mai lungă, " simboluri rasiste/fasciste/xenofobe", totuşi dacă-ţi desenez tu pe caiet/în jurnalul tău/în paint... nu-ţi face nimeni nimic, doar dacă încerci sa promovezi astfel de valori/simboluri, ai probleme.

| wolder explică (pentru AdrianDihoricescu):

Daca am insigna cu unul dintre semne si il port pe ghiozdan?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru wolder):

Eu te înţeleg, dar nu ţi se pare că eşti cam mic pentru astfel de... viziuni? S-ar putea să ai probleme, acum poţi să zici şi tu că nu ştiai ce înseamnă doar ţi-a plăcut cum arată.

| suntserios a răspuns (pentru wolder):

Teoretic e infractiune pentru ca tu nu umbli cu insemnul ala nici in copul artei nici a stintei.

Si democratie democratie dar tot trebuie sa existe niste reguli ca pe principiul asta ar trebui sa ai voie si sa violezi si sa omori

| Wehrmacht a răspuns (pentru suntserios):

Una este sa violezi si sa omori si alta este sa porti un simbol care arata cum esti.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Wehrmacht):

Daca invatai istorie, aflai si motivele pentru care semnul ala este interzis. si sunt cam 6 milioane de evrei care sustin celelalte motive sustinute si explicate de istorie. una e sa omori (25 ani inchisoare) si alta e sa afectezi moral societatea (unii au avut parinti omorati de omul ce a inventat semnul ala si l-a brevetat si restul iti spune istoria).
infractiunea trebuie sa prezinte pericol social pentru a fi infractiune, fie ca pericolul este fizic (viol. omor), fie psihic (purtarea unor semne, amenintare, santaj).

| wolder explică (pentru AdrianDihoricescu):

Nu am astfel de viziuni, m-am informat cat de cat pe acest subiect si nu-mi place ideea. Am intrebat pentru ca am prieteni care au semnul asta pe ghiozdane, caiete, haine etc. si ma interesa daca este interzis sa-l porti.

| wolder explică (pentru suntserios):

Nu chiar. Dupa parerea mea daca violezi /ucizi incalci drepturile celuilalt si il deranjezi pe cel de langa tine (deranjezi- putin spus), dar faptul ca desenezi un semn nu deranjeaza pe nimeni, e strict dreptul tau sa-ti exprimi parerea. Nu sunt de acord cu nazismul, dupa cum vezi ideea mea principala e de libertate happy Dar daca astea sunt regulile, le respectam...

| Holiday a răspuns (pentru JohnnyBi):

"...unii au avut parinti omorati de omul ce a inventat semnul ala si l-a brevetat...

Nu Hitler sau partidul nazist au "inventat" svastica. Acest semn este originar din jainism, o religie cu radacinile in India antica. Ei doar l-au preluat.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Holiday):

Toata lumea il stie ca folosit de hitler. cati 1% din populatie stie istoria sa mai departe de nazism? cine a fost primul om care a zburat? vlaicu sau wright brothers? cine a primit laurii pentru primul zbor?

| Holiday a răspuns (pentru JohnnyBi):

Tocmai pentru ca lumea nu stie ar trebui sa facem afirmatii corecte ca si ceilalti sa afle. Nu e corect sa afirmi ceva doar pentru ca majoritatea nu stiu ca e fals.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Holiday):

Irelevant. am incetat sa mai cred ca nivelul de indobitocire al romanilor de 70 de ani incoace mai poate fi reversat cumva. sa stau sa explic dpdv juridic de ce nu ai voie sa bagi cutitul in capul cuiva sau de ce este imoral rasismul/nazismul. nu m-a interesat istoria niciodata in mod deosebit, in special razboaie, omoruri, chinuri si alte prostii in care oamenii fac tot posibilul sa isi faca rau fara un motiv intemeiat. ca acum cu Putin si tampeniile lui. mai bine ma uit la vopsea cum se usuca pe pereti decat sa stau sa vad cum omul, ca fiind cea mai inteligenta fiinta de pe Terra, face tot posibilul sa isi faca rau. si filmele porno sado-maso au mai putina violenta decat istoria

| Theo94 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Zvastica nu a fost inventata de hitler, este un simbol preluat din hinduism, budism, jainism.

| Theo94 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Istoria este scrisa invingatori.

| Theo94 a răspuns (pentru Theo94):

Istoria este scrisa de invingatori.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Theo94):

Sa o zic in engleza "war doesnt say who is right, only who is left". intr-un razboi nu exista invingator, doar pierderi.

Răspuns utilizator avertizat
| Cezar2009 a răspuns:

Este ilegal sa promovezi astfel de simboluri xenofobe.

| DefulChitros a răspuns:

Daca desenezi in particular weste permis dar sa desenez si sa le arati ontro expozitie de arta sau la televizor nu ti le accepta nimeni.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru DefulChitros):

Dacă e vorba de artă, nu e o problemă.