| Ilovejapan1212 a întrebat:

Este adevarat ca mai nou exista o lege care nu le da voie (cu mici excerptii) angajatoriilor sa ceara cazierul deoarece sunt "chestii" personale?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca angajatorii nu pot solicita certificatul de cazier judiciar a unui angajat direct compartimentului de cazier judiciar de la politie.
In schimb pot solicita viitorului angajat sa prezinte un certificat de cazier judiciar, obligatoriu in cazul unor anumite functii (de ex. cele care atribuie calitatea de gestionar).