| Mircok a întrebat:

Este adevărat ca pentru un angajator este mai costitisor sa plătească taxele plus alte cheltuieli unui angajat part-time decât unui angajat full-time?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, cotele procentuale sunt aceleasi si se calculeaza la salariul brut.
De altfel contributiile la fondurile speciale (CAS si sanatate), precum si impozitul pe salariu se retin din salariul brut al angajatului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, totul e relativ la venitul brut

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde de timpul lucrat/zi si cat plateste. Taxele sunt calculate la salariul minim pe economie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sunt calculate la salariul minim pe economie daca este mai mic sau egal cu acesta. Daca este mai mare se calculeaza la nivelul salariului platit.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De la inceputul anului acesta lege a fost abrogata. Totul se calculeaza procentual la salariu brut încasat

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate. Legea nr.263/2019

| TheWznd a răspuns:

Da, taxele pentru un angajat part-time sunt mai mari (procentual) decat pentru un angajat full-time, ajungand in unele cazuri (ca valoare) sa fie aproape egale. Pentru angajatii minori (cu drept de munca, adica mai mari de 15 ani) si pentru pensionarii cu drept de munca, acestea sunt mai mici.

Legeile si reglementarile care fac referire de munca part-time, in Romania, sunt, ca majoritatea legislatiei, niste porcarii. Dar asta si pentru ca angajatorii tind sa abuzezr angajatii, in special pe cei fara scoala.

| suntserios a răspuns (pentru TheWznd):

Cum adica sunt mai mari procentual? Procentul e fix acelasi.