| Avenger1337 a întrebat:

Este ciudat faptul ca eu nu consider persoanele de etnie romana din diaspora(strainatate) ca fiind romani?

Stiu ca de drept sunt romani(in sange), dar sincer am intalnit de multe ori pe retele de socializare persoane care sunt atat de patriote, dar care observi ca sunt din Italia, Germania, Japonia sau orice alta tara. Ca sa nu mai adaug ca sunt multi a caror copii care nu sunt 100% de etnie romana. Nu stiu, poate sunt putin inchis la minte, dar pentru mine aceste persoane care s-au stabilit definitiv pe teritoriul altui stat, si cu atat mai mult care au mostenitori ce nu sunt 100% romani, nu ii pot considera romani.

Multi vor spune ca au ales o viata mai buna in acea tara, atunci acea tara este tara ta. Este tara in care ai ales sa locuiesti, tara in care copii tai vor creste si cel mai probabil vor avea ca limba principala limba respectivei tari.

Sunt aceste persoane cu adevarat romani? Dupa cum am spus nu vreau sa fiu rau, dar nu inteleg patriotismul unor persoane pe care eu personal nu ii consider romani.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Mu.sunt japonezi. odata ce nu au renuntat la cetatenie sunt cetateni romani.

| doctorandus a răspuns:

Poti sa scoti un roman din Romania dar nu Romania dintr-un roman.

| dani2404 a răspuns:

Odata ce acele persoane sunt nascute acolo, isi pot lua cetatenie din acea tara, si sunt consinderate ca fiind italieni, nemti etc. Deci nu e gresit sa crezi asta, desi in sange sunt romani.