| WhatABeautifulDay a întrebat:

Este, de fapt, legal sa parchezi pe trotuar?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, daca nu este interzisa expres printr-o semnalizare corespunzatoare si se lasa liber cel putin 1 m, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 144
(1) Administratorul drumului public este obligat să delimiteze şi să semnalizeze corespunzător sectoarele de drum public unde este interzisă oprirea sau staţionarea vehiculelor.
(2) Administratorul drumului public poate permite oprirea sau staţionarea, parţial ori total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai dacă rămâne liber cel puţin un culoar de minimum 1 m lăţime înspre marginea opusă părţii carosabile, destinat circulaţiei pietonilor."

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru unii este legal.
Pentru altii se dau amenzi sau se ridica masinile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca lasi 1 m latime pentru circulatia pietonilor.
insa de anul trecut s au dat ceva legi prin care consiile locale pot modifica prin hotarari daca sa permita sau nu parcare pe trotuar indiferent de conditii

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Acuma nu mai este. iti ridica teactorul in mod normal.

| AlexSalling a răspuns:

Dat ca nu exista atatea parcari. da.

| Victoria18 a răspuns:

Da, dar trebuie sa lasi 1 m loc pentru pietoni. Dar cam nimeni nu respecta distanta...

| BlueDark a răspuns:

Mai nou si pietonii merg pe mijlocul soselei, deci nu-i bai...

| SavuLucaYouTuber a răspuns:

Daca esti cocalar este legal. pup happywinking