| sopranaCadaverica a întrebat:

Este falsa stirea care transmite ca persoanele fara buletin cu cip nu vor mai putea calatori in afara tarii? Daca nu, se incalca un drept al cetateanului european. In lista cu 'drepturi' se afla si faptul ca membrul uniunii poate calatori/avea domiciliu in orice tara europeana.
Dar in tarile care nu sunt membre?
Unde e libertatea si democratia daca eu n-am voie sa calatoresc cu buletin normal si pasaport, ca pana acum?

43 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha, ce gluma buna.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e falsa. E la fel ca la unele vaccine. Vrei sa traiesti ca in evul mediu, esti liber sa o faci, dar nu ai ce cauta in tarile civilizate, simplu. Buletinele alea cu cip nu iti vind sufletul si alte bazaconii, ci simplifica foarte mult procedurile de identificare samd. Inapoiatii sa ramina in Romanistan, mi se pare normal. Lasa prostiile cu libertatea si democratia, aici discutam de lipsa de educatie si prostia. P.S. Stii ca cei cu retard mintal nu isi pot scoate permis de conducere, nu pot vota, si multe altele, nu? Uite, fix de aia nici anti-cip-istii nu ar trebui sa aiba ce cauta in afara casei. Sa se ingroape naibii in subsol si sa astepte a doua venire a lu' Gizăs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incalca doar drepturile debililor mintali

| sopranaCadaverica explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mai arunca cu mizerii de om care inghite orice cu usurinta pentru ca e 'civilizat' si modern, sunt discutii cu profesori, avocati despre siguranta acestor date biometrice, sa nu mai zic de etica si protectie a propriei libertati, vointe. Stiu ca e misto sa ti versi nervii adunati de cand te ai nascut pana acum pe oamenii needucati care vin cu citate din biblie dar citeste ce zic si oamenii cu 'nitica' carte despre treburile de genul si apoi vei simti mai rar nevoia sa critici in halul asta. Apropo, sa vedem in 20 de ani cum te vei simti cand se vor colecta date deapre irisul, vocea, mersul, chipul tau, stocate de guvern in 'folosul' unei socoetati sigure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Vezi ca si facebooku stocheaza, nu te sinucizi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

In 20 de ani? Ai smartphone, nu? Daca nu e unul dintre alea putine gen Turing care vin cu sistem securizat si free of Google/FB, stii ca astia colecteaza deja date despre tine intr-o veselie, nu? Oamenii cu nitica carte care vorbesc aiurea de datele biometrice sunt avocati si profesori de... ce? Ai CNP? Nu vrei sa renunti la el? Nu vrei sa mergi intr-o pestera si sa iti faci stat in stat acolo ca sa nu mai platesti taxe? Serios ma, voi sinteti normali la cap? Daca nu iti convine sistemul cum e, fa-ti un partid/ONG si lupta sa il faci mai bun, sau macar nu mai vota cu capul in traista. P.S. Nu m-ar deranja sa fiu urmarit de o drona zburatoare care sa imi stea deasupra umarului 24/24 ca nu omor pe nimeni, nu fac afaceri nebuloase, nu imi maltratez familia, iar daca mai traversez strada ca boul pe rosu, dupa prima amenda luata fiindca sunt supravegheat ma voi linisti. Da-mi si mie link la macar UN avocat si UN profesor seriosi cu reputatie si mai ales cu specializare in domeniu care au ceva cu datele biometrice. Eu se intampla sa cunosc oameni care lucreaza in domeniu si concluzia e una singura: astia cu abordarea ta ar trebui sa se duca frumos pe o insula in Pacific sa isi faca stat acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu are smartphone, e suverana nascuta vie

| sopranaCadaverica explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai gandeste te la partea cu drona. Cauta pe Youtube : china s digital dystopian dictatorship. Ca sa vezi ca tabloul e mult mai amplu, nu doar ce se intampla in Romanica, care oricum e in urma (mai bine asa, din anumite puncte de vedere) si n Europa in general. Sa vezi unde poate ajunge inteligenta umana folosita in scopuri 'pozitive', de securitate, dar cum tu devii incet incet un robotel trist, lipsit de intimitate si plin de boli mintale la mana conducatorilor diabolici.

| aXy99 a răspuns (pentru johnnny123):

Da, ma, dar ala e cipul diavolului, cum, nu stii?
Scrie pe net straight face

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

China era regim dictatorial oricum. Uita-te la Anglia de exemplu.

| inflicted a răspuns:

Efectul de turmă a lovit din nou. Nu e nicio încălcare, unii pur și simplu nu vă cunoașteți drepturile și obligațiile

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Incerci sa fugi de server-ul in care iti sunt continute informatiile din permisul auto? Chiar cele din buletin?
Incerci sa fugi de banca care stie si unde lucrezi?
Ce mai spui de serverele tuturor site-urilor pe care le accesezi si care iti cunosc ip-ul (deci stiu ce provider de internet ai, unde stai si dispozitivul de pe care le accesezi)? Dar de operatorul de telefonie mobila (in cazul in care este altul fata de providerul de internet) care detine si el niste date despre tine?

Esti cam expusa, sa stii.

Iar pentru tine marea problema este cipul ala. Mare branza ca va contine noul buletin datele pe care toate firmele mentionate anterior le detin deja.