| alexfotbalpoli a întrebat:

Este ilegal ca minorii sa faca sex? Chiar daca amandoi sunt de acord.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu a răspuns:

Cata vreme AMANDOI sunteti minori, NU este ilegal!
Atentie mare totusi, ca la orice varsta, orice reclamatie de viol schimba situatia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e legal, da-i bataie.

| alexfotbalpoli explică:

Si asta ar insemna sa nu *** pana la 18 ani? =]]]]

| Radu284 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Nu, inseamna sa citesti ce a scris...

| darrio2007 a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Ba poti.Dar daca parintii ei sesizeaza la politie(daca afla, bineanteles) poti avea necazuri.

| TeoImpuls a răspuns (pentru alexfotbalpoli):

Daca diferenta de varsta nu e mai mare de 3 ani si esti 100% sigur ca nu te va reclama ca a fost violata (majoritatea proastelor fac asta din cauza ca le e frica de parinti) atunci este legal. Dar dupa 18 ar fi mai indicat de mine.

| TeoImpuls a răspuns:

Alin.1 raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum si orice alte acte de penetrare vaginala sau anala comise cu un minor cu varsta intre 13 si 15 ani se pedepsesc cu inchisoarea de la 1 la 5 ani.
Alin 3 fapta prevazuta in alin 1 comisa de un major cu un minor cu varsta intre 13-18 ani, cand majorul a abuzat de autoritatea ori influenat sa asupra victimei, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi

Alin.2 raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum si orice alte acte de penetrare vaginala sau anala [...] ce sunt prevazute de alin.1 [...] savarsite asupra unui minor care nu a implinit varsta de 13 ani, se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 7 ani si interzicerea exercitarii unor drepturi

Alin 5 faptele prevazute in alin.1 si alin.2 nu se sanctioneaza daca diferenta de varsta nu depaseste 3 ani.

Asta spune tot...

| Joakim a răspuns:

Este legal.

| Lisander21 a răspuns:

Da,este ilegal orice act sexual cu un minor. Atata timp cat niciunul dintre cei 2 nu face plangere, puteti sta linistiti.