| IdNo a întrebat:

Este interzis ca o persoană majoră să întrețină relații sexuale cu un minor de peste 16 ani? Dacă da, vă rog să îmi dați legea, deoarece nu am găsit așa ceva în codul penal. Dacă nu, de ce tot apar știri cu persoane care au făcut asta și acolo se spune că sunt anchetate pentru săvârșirea faptei de act sexual cu un minor?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

"(3)Fapta prevăzută la alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice."

Doar in situatiile astea constituie infractiune. In rest, nu exista restrictii privind sexul intre persoane care au implinit 16 ani si persoane majore.

| IdNo explică (pentru Holiday):

Deci ăia de la știri de zic că fac anchetă, o fac doar ca să vadă dacă condițiile alea sunt îndeplinite?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzis doar in anumite conditii, conform Codului penal (actualizat la zi), citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3)Fapta prevăzută la alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(4) Fapta prevăzută la alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(5) Fapta prevăzută la alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
(7) Tentativa la infracţiunile prevăzute la alin. (1)-(5) se pedepseşte."

| IdNo explică (pentru Ioandelasal):

ăia de la știri ce vor atunci? de ce se fac anchete?

| Ioandelasal a răspuns (pentru IdNo):

Se pare ca nu toti verifica tocmai bine si nu expun tocmai corect situatia de fapt, uneori mai gresesc urmarind doar ratingul.

| IdNo explică (pentru aditimus):

Încă nu o văd. Se pedepsește doar când a abuzat de autoritatea pe care o are.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Ce faci aici? recunosti in scris ca te-ai culcat cu o minora? laughing)))

| 1234568807 a răspuns:

Pana nu implineste 18 ani este interzisa intretinerea relatiilor sexuale

| IdNo explică (pentru 1234568807):

Dă legea

| 1234568807 a răspuns (pentru IdNo):

Ce lege vrei sa dau? Nu e destul de logic ca pana la 18 ani este minora si este interzisa intretinerea relatiilor sexuale? Incearca si vezi daca e adevarat sau nu

| gigite a răspuns:

Art 220 Actul sexual cu un minor | Codul Penal
Parte integrantă din Lege 286/2009

Acesta este un fragment din Codul Penal din 2009. Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.

E-mail
Parolă
Autentificare
Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale - Actul sexual cu un minor -
Art. 220. - Modificări (1), Legislaţie conexă (2), Jurisprudenţă, Reviste (20), Doctrină (9), Comentarii expert (2)
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau axxxnal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau axxxnală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Jurisprudenţă, Reviste (4)

Banner Lege5

Acesta este un fragment din Codul Penal din 2009. Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Jurisprudenţă, Reviste (1)

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
Modificări (1), Jurisprudenţă, Reviste (2)

(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
Modificări (1), Jurisprudenţă, Reviste (2)

a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
Jurisprudenţă, Reviste (1)

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
Jurisprudenţă, Reviste (1)

Acesta este un fragment din Codul Penal din 2009. Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.

c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
Legislaţie conexă (1), Jurisprudenţă, Reviste (1)

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

Acesta este un fragment din Codul Penal din 2009. Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.

| sabin89 a răspuns (pentru gigite):

Cine a generat răspunsul ăsta? happy

| IdNo explică (pentru gigite):

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

Doar asta se poate încadra, dar doar în situația în care majorul are autoritate asupra lui și se folosește de ea. Cum ar fi, este în grija lui. Dar asta rar se aplică.

| king5151 a răspuns:

Daca nu afla politia nu e ilegal