| anonim_4396 a întrebat:

Este interzis cumva folosilera numelor anumitor persoane publice din trecut intr-un joc creat pentru a fi vandut?
Stiti daca e vreo lege care interzice acest lucru? De exemplu daca ar aparea Stalin si Hitler in acest joc (care are referinte ca aspect si evident de nume).

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

Better be safe than sorry: nu folosi. Schimba numele.

4 răspunsuri:
| Marius18w a răspuns:

Sa nu fie nume de mărci foarte cunoscute nike, adidas sau sa nu aibă muzica cu drepturi de autor este deja renumitul joc "escape the president" care este cu Trump deci numele nu sunt interzise!

| Anoniq a răspuns (pentru Marius18w):

In acel joc, Trump are numele de Rump, sau ceva de genu, deci, are legatura

| Simpatic a răspuns:

Viata trece numele ramane, nu poti sti niciodata daca mostenitorii nu vor si ei ceva din joc, sa zicem ca faci/faceti un joc de succes, de ce sa te judeci cu un cunoscut daca tu te chinui sa creezi ceva?
Parerea mea nu folosi niciun nume, mai ales daca este o persoana cunoscuta.
Stim faptul ca daca o persoana este decedata cei care o mistenesc se implica sa ia parte la avere, cu atat mai mult daca este o persoana cunoscuta si bogata.
Nu faci decat sa iti pui bete in roate in momentul in care folosesti ceva pentru care nu ai un acord dat de persoana in cauza.

| wowmentol2 a răspuns:

Este ilegal