| Maddy_9902 a întrebat:

Este legal ca dupa incheierea unui proces la care paratul nu s-a prezentat, acesta sa dea o declaratie in absenta reclamantului si sa se ia o hotarare pe baza declaratiei acestuia? Astfel reclamantul neavand cum sa conteste declaratia paratului.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal. Chiar daca judecatorul a amanat pronuntarea si pana la pronuntarea s-au administrat orice fel de probe, judecatorul trebuia sa repuna dosarul pe rol si sa puna probele in discutia partilor. Daca nu se face asa se incalca principiul contradictorialitatii si dreptul la aparare, asa ca partea lezata poate ataca hotararea prin apel sau recurs, dupa caz.

5 răspunsuri:
| Maddy_9902 explică (pentru Ioandelasal):

Procesul era in pronuntare. Dupa incheierea sedintei a fost audiat paratul, eu fiind in calitate de reclamant in acest proces.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Maddy_9902):

Judecatorul trebuia sa repuna procesul pe rol si sa te citeze si pe tine si abia apoi sa-l asculte pe parat.
Nici avocatul tau (daca ai avut) n-a fost prezent?

| Maddy_9902 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am avut avocat

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Maddy_9902):

Atunci ataca hotararea, cu calea de atac prevazuta in sentinta. Ar fi bine sa-ti angajezi si un avocat.

| addyC a răspuns:

Daca paratul a fost audiat dupa ce a ramas in proununtare, nu este legal.