| MihaiAndronic a întrebat:

Este legal ca minorii sa consume bere fara alcool? Daca da de ce pe sticla de Ursus cooler fara alcool scrie "pentru cei peste 18 ani"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o interdictie legala privind consumul de bere fara alcool, de altfel nici consumul de bauturi alcoolice, cu cateva exceptii valabile si pentru majori (de ex. este interzis consumul in locuri publice), in schimb este ilegal sa se vanda bauturi alcoolice minorilor.
S-ar putea ca unele beri, desi spun ca sunt fara alcool, sa contina foarte putin alcool si de aceea sa fie inscriptionate astfel.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Pentru că orice bere numita "fără alcool" conține alcool. Într-o mică măsură, dar conține. De aceea este recomandat că și conducătorii auto sa evite consumarea acestui tip de bere.

| LadyDee89 a răspuns:

Ca sa n-o dai din "fanta-n pepsi" daca intelegi ce vreau sa spun!