| xnasaaaa a întrebat:

Este legal ca scoala sa oblige elevii sa isi porneasca camerele web in cadrul orelor de curs online, amenintandu-i cu absenta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a mai pus întrebarea asta acum câteva zile.
Unii susțin că nu e legal, că se încalcă spațiul privat.
În timp ce ești conectat cu sistemul de învățământ online, profesorul are dreptul să controleze comportamentul tău, participarea efectivă la oră. Ești la tine acasă, dar ești participant la oră, nu faci ce vrei tu în acest timp, doar fiindcă ești la tine în cameră. Astfel camera web pornită aceasta face, asta urmărește, nu altceva. Nu monitorizează comportamentul tău înafara orei de clasă. Prin acceptarea din partea ta, a camerei web pornite, accepți relația profesor - elev și poziția ta de elev în acest proces de învățământ, care este atent și participă efectiv la oră. Dacă refuzi, este ca și cum ai spune, eu elev nu accept ca tu profesor să controlezi ceea ce fac eu în timpul orei, findcă sunt la mine în cameră. Atunci profesorul spune. Dacă eu nu te văd, nu am cum să verific că tu participi efectiv la oră. Poți să te comporți ca și cum ai fi absent, să faci altceva. Așa că în acest caz, eu am dreptul să te pun absent. Nu, că tu dacă te uiți prin webcam la mine în cameră, îmi încalci spațiul privat.
În acest caz, fă ce vrei în spațiul tău privat, dar nu ești în procesul de învățământ, eu te pun absent.
La unii le e greu să înțeleagă asta și tot spun că li se încalcă drepturile și cer dreptul să rămână în privat că li se comite o nedreptate, o ilegalitate. Se vede clar că își atribuie o liberalitate, o interpretare abuzivă a legii, în favoare lor, ceea ce le-ar permite să chiulească de la oră și să se ocupe cu altceva în acest timp. Astfel nici un for legislativ nu le-ar da dreptate.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.

| Holiday a răspuns:

E si legal, si binevenita initiativa.

| Mirel4412 a răspuns:

In lege nu e scris ca trebuie sa ai caiet si pix si sa scrii. Camera pornita cred ca e necesara, ca doar profesorul nu e platit sa vorbeasca singur in timp ce tu te joci pe calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
si in dreptul public daca legea nu prevede atunci e interzis, nicidecum permis precum in dreptul privat