| littlekitten69 a întrebat:

Este legal ca un major care a primit poze nud cu o minora sa le trimita parintilor fetei respective?
I-am trimis niste poze acum ceva timp si acum mi-e teama ca ar face asta, si vreau sa stiu daca este legal.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca poza arata organul sexual si este facuta in scop sexual.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 374. Pornografia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea, procurarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (1^1) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se pedepseşte şi îndemnarea sau recrutarea unui minor în scopul participării lui în cadrul unui spectacol pornografic, obţinerea de foloase de pe urma unui astfel de spectacol în cadrul căruia participă minori sau exploatarea unui minor în orice alt fel pentru realizarea de spectacole pornografice.
  (1^2) Vizionarea de spectacole pornografice în cadrul cărora participă minori se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (4) Prin materiale pornografice cu minori se înţelege orice material care prezintă un minor ori o persoană majoră drept un minor, având un comportament sexual explicit sau care, deşi nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament, precum şi orice reprezentare a organelor genitale ale unui copil cu scop sexual.
  (5) Tentativa se pedepseşte."
Daca nu indeplineste cele 2 conditii aratate atunci nu este ilegal, tu i-ai trimis de bunavoie pozele.
P.S. Am citit destule asemenea intrebari si ma tot minunez: chiar asa de naive (ca sa folosesc un eufemism) sunt unele fete?

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

In Olanda exista psihiatri si psihologi care se ocupa cu problemele psihologice produse de sexting.

| littlekitten69 explică (pentru Ioandelasal):

Cand i-am trimis pozele eram amandoi minori, acum el e major, si am si scris pe ele chestii gen "mor dupa tine" deci nu are cum sa para ca m-a pus el sa le trimit, si ar avea oricum dovezi in conversatiile noastre. Si da, sunt poze si cu organul genital...
Din ce am citit este ilegala si detinerea lor, asa e?

| Ioandelasal a răspuns (pentru littlekitten69):

Da, asa este.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca un major (pana n 20) trimite o poza cu el nude unei minore cu acordul ei (fara sa se salveze sau ceva) nu incalca nici o lege din cate vad sau exista una? ea nu trimite nimic sau cv deci poze indecente cu minori nu exista sau au fost trimise

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Fapta nu este infractiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si ce este? nimic presupun

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu te santajeaza cu treaba asta si le arata pozele doar sa ii informeze ce face odrasla lor in timpul liber atunci nu e nimic ilegal

| littlekitten69 explică (pentru suntserios):

Nu ma santajeaza, nu ma pune sa fac nimic ca sa nu le trimita. Nici nu mi-a spus ca ar face-o, dar cam asta ar fi motivul pentru care ar vrea sa le trimita daca ar face-o.

| minrest a răspuns:

La prima vedere, pare legal. Dar eu cred ca face parte din infractiunea de santaj. Asa se face santajul, se cere ceva cuiva, daca nu face se arata documente compromitatoare tocmai persoanelor a caror luare la cunostinta aduce prejudicii victimei santajului. Au fost multe cazuri de persoane terorizate de santajisti, unele s-au sinucis, asa ca eu cred ca ai avea succes sa il acuzi de santaj. Daca te ameninta cu asa ceva, eu as zice sa ii spui ca il vei acuza de santaj. In plus, daca nu aveai varsta consimtamantului pozele sunt probe contra lui, pentru infractiune de sex cu o persoana sub varsta consimtamantului. Ce mi-e poze nud, ce mi-e sex.

| DaniTDCI a răspuns:

Da,e legal, cat timp nu trimite pozele altcuiva, ori si cum nu te vad bine daca parintii tai primesc pozele rolling on the floor

| littlekitten69 explică (pentru DaniTDCI):

Si nu-l pot acuza de nimic daca le trimite? Stiu ca eu i le-am trimis fara nicio obligatie, dar nu il pot obliga cumva sa le stearga? E legal sa le tina la el fara sa mai vreau eu?

| Adry05 a răspuns (pentru littlekitten69):

E legal sa le tina, nu e legal sa le dea mai departe fara acordul tau pentru ca e trafic de continut obscen cu minori.

| ionuzzz a răspuns (pentru Adry05):

Daca fata a dat fara sa fie obligată tot e legal