| dxchd a întrebat:

Este legal sa folosesc sa sa detin o arma airsoft daca nu am 18 ani (am 17 ani)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E legal

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, varsta minima este de 18 ani, conform L.295/2004, rep. in 2014, cu md, si compl. ulterioare, citez:
"(10)Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani."
In aceste prevederi se incadreaza replicile de arme tip airsoft. Daca este vorba de arme cu aer comprimat atunci mai trebuie si o notificare la politie.
P.S. Ai considerat ca raspunsul cel mai prost este cel mai bun.

| Werrich a răspuns:

În ce priveşte airsoftul în România, vârsta minimă de a achiziţiona o armă airsoft este de 18 ani.
Sub 18 ani ai nevoie de consimţământul părinţilor.

| dxchd explică (pentru Werrich):

Da dar de utilizat de tras in cutii si alte chestii de genul?

| Werrich a răspuns (pentru dxchd):

Doar in centre special amenajate pentru airsoft, nu in spatiu deschis (camp, parc etc.)

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Indiferent de vârsta, este ilegală deținerea de arme de foc fără permis.

| Anonimm30 a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Eu la 13 ani aveam pusca cu bile, nu tot aia e, "air soft"?

| dxchd explică (pentru MeisterSchnitzel):

Desteptule armele airsoft nu sunt de foc

| dxchd explică (pentru Anonimm30):

Ba da dar cum era propulsata bila?

| NonZarek a răspuns (pentru dxchd):

Ești copac, nu are importanta ca e propulsata prin explozie sau aer comprimat, e ilegala deținerea unei arme care poate duce la rănirea foarte grava a persoanelor, informează te întâi și apoi vorbește, pistolul cu bile e care îl cumperi de la tarabe e pistol cu apa comparativ cu airsoft.

| danaieladaniela a răspuns:

Da, este ilegal....indifereny ca esti major sau nu

| David00368866 a răspuns:

Https://www.airsoft-cluj.ro/practicarea-airsoftului-legislatie.html

Ai aici toate informatiile de care ai nevoie.