| Anomim2025 a întrebat:

Este legal sa merg pe strada cu tricou sau palaria ce au "Secera si Ciocanul "?
Daca nu va rog sa imi aratati legea.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte legal, nici o reglementare legala nu interzice aceasta.

| Anomim2025 explică (pentru Ioandelasal):

Este sigur? Vrem sa facem un miting si sa purtam tricorui cu secera si ciocanul.
Deci sigur este legal?

| darrio2007 a răspuns (pentru Anomim2025):

Mitingul poate fi ilegal.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anomim2025):

Una e sa porti un tricou, alta e sa faci un miting. Pentru miting si proteste iti trebuie aprobabre de la primarie.

| Anomim2025 explică (pentru CuriousStuff):

Si faza cu purtatul tricoului este legala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anomim2025):

Pentru miting este obligatorie declararea prealabila la primarie, cu cel putin 3 zile inainte de data desfasurarii, conform L.60/1991, privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice. Si puteti purta tricouri cu secera si ciocanul, asa cum ti-am mai spus nu sunt ilegale.
Conform legii aratate, citez:
"ART.9.Sunt interzise adunările publice prin care se urmăreşte:
  a) propagarea ideilor totalitare de natură fascistă, comunistă, rasistă, şovină sau ale oricăror organizaţii terorist-diversioniste, defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la ură naţională sau religioasă, incitarea la discriminare, la violenţă publică şi la manifestări obscene, contrare bunelor moravuri;
  b) organizarea unei lovituri de stat sau altei acţiuni contrare siguranţei naţionale;
  c) încălcarea ordinii, siguranţei sau moralităţii publice, a drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor ori punerea în pericol a sănătăţii acestora."

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anomim2025):

Nu te opreste nimeni sa porti orice vrei tu. Dar de la asta si pana la miting e cale lunga. Poti sa porti si tricou cu "Va omor pe toti cum i-a omorat hitler pe evrei" si zvastica, daca vrei. Nu te opreste nimeni. Dar, cum am zis, mitingul e altceva.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Legea nu interzice astfel de vestimentatie.

| MedRex a răspuns:

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 31/2002
M. Of. nr. 214 din 28 martie 2002
Asta e legea insa nu iti spune mot-a-mot care sunt acele simboluri.