| calentudor a întrebat:

Este legal sa nu ai voie sa iesi din scoala chiar daca iti asumi absenta? PS: daca esti sub 18 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 15. Elevilor le este interzis:
k) să părăsească perimetrul unităţii de învăţământ în timpul programului şcolar, cu excepţia elevilor majori şi a situaţiilor prevăzute de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ;"

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Regulamentele interne ale școlilor stabilesc asta. La voi cum e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da aia e inchisoare? Lipsirea de libertate este infractiune. Eu cand eram eleva chiuleam uneori, nu ma tinea nimeni cu forta in scoala.De-aia exista rubrica pentru absente. Nu pare legal.

Răspuns utilizator avertizat
| D1x1 a răspuns:

Da

| tigru11 a răspuns:

E legal