| NonZarek a întrebat:

Este legal sa port cu mine o lanterna cu electroșoc? Dar dacă o folosesc în legitima aparare? (am sub 18 ani)

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

In mod normal si electrosocurile aparate si sprays sunt legal de detinut ca sa te aperi, deci nu este nici o problema, de aia si sunt la liber, se pot cumpara si de la magazine si online. Daca esti atacat, bagi armamentul din dotare in actiune, chemi politia sau fugi daca nu are sens, si gata. Dar trebuie sa fi major, intreaba la magazin sau la firma online care l-ar trimite, si afli sigur. In general in autobuz mai rar se intampla sa fi atacat, ca e lume, deci ar fi normal sa nu fie voie a fi folosit acolo ca afecteaza si pe altii. La adunari la fel, mai putin se intampla. Se intampla cand e neaglomerat si cand esti vulnerabil, adica acolo unde ai voie sa folosesti. Iar asta sa nu detin in autobuz, pai si cand cobor ce fac pana acasa?! Sa nu folosesti e una, sa nu detii e alta. Sau cand plec de la adunare, pe drum ce fac? E aiurea asta cu detinerea. Deci daca esti major si ti cat de cat cont sa nu folosesti in cazurile spuse de ioandelasat, este okey.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal dar nu in toate locurile sau toate evenimentele.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| mgtow a răspuns:

Scapi usor si asa la ce legi de toata jena avem toti infractorii raman liberi

| Donsavas a răspuns:

Nu este Adevarat! Nu este legal sa porti un electrosoc după tine, in locuri publice, inclusiv pe strada!
De la 16 ani răspunzi pentru asta.

| Bizon95 a răspuns:

Am si eu o lanterna d'aia
daca nu stii SIGUR modelul nu iti dai seama, are undeva un switch si nu face nimic pana nu dai de el, iar contactele care fac electrosoc sunt foarte discrete

Ioandelasal ti-a dat litera legii, daca in majoritatea cazurilor nu prea ai nici un motiv sa mergi cu asa ceva in buzunar, in transportul in comun cam ajungi, pentru ca daca iti trebuie protectie in viata de zi cu zi, ala face parte in viata de zi cu zi

incearca in autobuz sa il bagi intr-un sac, intr-un buzunar cu fermoar, etc. si in orice caz fara electrosoc activ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad problema pentru că nu este armă letală. Este la fel ca spray-ul cu piper. Și eu vreau să îmi iau pentru vara anului 2020. Eu circul mult cu bicicleta prin pădure, sate, comune unele pline de țigani și să am și eu ceva în caz de problemă. Prima dată am vrut să îmi iau pistol airsoft, dar cum spunea cineva pe TPU "cu un pistol airsoft din victimă poți ajunge agresor". Adică ăsta lasă vânătăi mai ales dacă vorbim despre pistol cu bile din cauciuc.

Eu vreau să îmi iau baston cu electroșoc, mă ajută să mă apar și de câini.

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu merg cu tzoacla pe coclauri.
Ia-ti si un spray cu piper... e bun contra cainilor agresivi.

| brokxy a răspuns:

De unde o ai rolling on the floor

| Robertandrei4858 a răspuns:

Nu este tocmai legal, poti sa o porti cu tine sa nu zici la nimeni si sa o folosesti doar daca e cazul

| ionutflorin123 a răspuns:

De unde o ai)))