| Gurgiu a întrebat:

Este legal sa te oprească politia pe strada si sa te legitimeze fara a face nimic spunand ca e o verificare si daca e legal pentru ce s-a facut acea legitimare?

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

Daca pari suspect, sau daca semeni cu cineva pe care ei cauta, o sa te opreasca. Daca s-au inselat sunt destul de convins ca si-au cerut iertare. Sau poate chiar faceau o verificare, si tu ai fost alesul. (https://www.romaniatv.net/......2675.html) Nu stiu daca siteul este up-to-date.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru TheCrusader):

Super tare articolul, mai ales titlul:
"Ce drepturi şi oblifaţii au de fapt şoferii"
ce e aia "oblifaţii"... PE BUNE?!? un articol al unei tembeliziuni face greseli gramaticale ATAT DE CRASE CHIAR IN TITLU, WOW!

piulitia are dreptul sa te opreasca si sa te legitimeze cand vor ei, doar D'AIA, insa si tu ai dreptul sa ii legitimezi pe ei, iar daca nu vor, atunci e caz penal, indiferent cat de puilitist era pe bune, poti sa ii faci reclamatie penala de refuz de legitimare, abuz de uniforma pentru ca a incercat sa te legitmeze fara ca el sa prezinte o legitimatie, port ilegal de uniforma, port ilegal de arma, si toate de mai sus cu circumstante agravante, daca doar isi atinge arma, din greseala, poti sa spui ca ti-a amenintat viata! (chiar daca nu isi scoate arma si o indreapta spre tine, daca pune mana pe ea si cu un ton amenintator te someaza, atunci iti ameninta viata)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal. Verificarea poate fi in legatura cu mai multe, de ex. privind detinerea si valabilitatea cartii de identitate, cautarea unor infractori condamnati sau a unor invinuiti in dosare penale, etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vezi ca sunt excroci din astia care se dau trept ofiteri si iti i-au CNP-ul ai grija. Iti spun asta pentru ca in Bucuresti, Brasov, Timisoara, Piatra Neamt, Iasi, au fost cazuri cu nenorociti care au lucrat in politie luau datele de la oameni ca sa cloneze carduriile si sa isi faca conturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

rolling on the floor ce dracu fumezi? balega? ce treaba are cnp-ul cu cardurile?

la ce te uiti pe internet?
laughing) iti trebuie in primul rand un pin pentru cardul ala, lucru pe care politia nu ti-l cere, maxim un document de identificare.
ce treaba are pasaportu sau buletinu, cu cardul tau?

ai vazut un clip pe Youtube despre asta cu cardurile, asa-i?

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt foarte curios cine și cum își poate face card cu cnp meu...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa e.

Răspuns utilizator avertizat